Hobby magazín speciál
Historie koření hřebíčku je jedno velké dobrodružství
Hobby magazín speciál
Plzeň
První písemná zmínka o hřebíčku je z Číny z 3. století před naším letopočtem. Do Středomoří se toto koření prokazatelně dostalo ještě před naším letopočtem. Pro svou značnou oblibu sehrál hřebíček významnou roli v dějinách zámořských objevů.
Soňa Vaicenbacherová
Přepis epizody
-
Hřebíček celý coby koření využívané i v rámci adventu a Vánoc nám teď přiblíží Kořenář Jaroslav Dobiáš. Hřebíček je hodně aromatické koření, odkud pochází?
-
Botanickým názvem hřebíčkovec. On i cizincům a romantikům nebo Eugenia Karafiáta je stále zelený a až 20 m vysoký strom z čeledi. Med se nebyly Mertovi. Té pochází původně z luk, což je souostroví východní Indonésii. Dnes ovšem pěstuje i v jiných tropických a subtropických oblastech Asie, Austrálie a Afriky s podobnými klimatickými podmínkami. Měl by mít poměrně vysoký roční průměr srážek okolo třech až čtyřech m a teploty by neměly klesat pod 20 stupňů. Většinou se teda pěstuje na ostrovech, kde oceán vyrovnává výkyvy teplot i srážky. Proto i v současné době pochází většina hřebíčku ze Zanzibaru. Já vím o těch ostrovů Srí Lanky a Madagaskaru.
-
Jaká je historie využití hřebíčku? Kořenilo se jim i léčilo? Tak? Používá se jako obojí. První záznamy o hřebíčku pochází z Číny z třetího století před naším letopočtem. Využíval se v medicíně jako anestetikum k dezinfekci dutiny ústní špatně se hojících ran. Hrál zároveň pro velkou oblibu i významnou roli v dějinách zámořských objevů. Dostal se prokazatelně do Středomoří už před naším letopočtem. Během středověku dováželi hřebíček do Evropy hlavně arabští obchodníci. V 16. století už jsme v Evropě všeobecně známý a byl cenným obchodním artiklem. No a právě zkrácení cesty na Moluky, ostrovy Hřebíčka. Muškátový ořech. Už to byl hlavní motiv velké výpravě s námi k Alinče roku 1519, který věřil, že cesta západním směrem kolem Země bude kratší než dlouhá plavba kolem Afriky. Bohužel očekávání se nepotvrdilo. Magálem sám na výpravě zahynul a cestu kolem světa dokončila v roce 1520 a pouze jediná loď Victoria, která se ovšem vrátila plně naložená hřebíčkem a dvojnásobně tak zaplatila celkové náklady vynaložené na výpravu Nizozemsko. Protože si chtěla udržet monopol na obchod s hřebíčkem a muškátem, zlikvidoval všechny Hřebíčková muškátové plantáže s výjimkou přísně střeženého maltského ostrova ambon. A teprve v roce 1769 se francouzskému guvernérovi ostrá Mauricius podařilo propašovat semena obou rostlin v dutých podrážkách bot a Francie pak založila vlastní plantáže na ostrově Réunion.