Hobby magazín speciál
Starou panenku dokáže znovu složit a slepit i ze střepů
Hobby magazín speciál
Plzeň
Sběratelku panenek a majitelku Muzea panenek v Plzni Jiřinu Havlovou její koníček dovedl až k restaurování těchto hraček. S prosbou o opravu rozbitých panenek se na ni obracejí lidé z celé republiky.
Soňa Vaicenbacherová
Přepis epizody
-
Když je v létě velké horko, které se nám velmi často nastěhuje i do bytu, mění se pravidla ukládání a skladování potravin. Jenomže jak co můžeme nechat v kuchyni, třeba na poličce, co dáme do spíže a které potraviny, ačkoli běžně je tam neukládáme, raději umístit do lednice? Poradí nám Jana Hejdová a ředitelka odboru výživy a předmětů běžného užívání plzeňské krajské hygienické stanice. V horku se potraviny pochopitelně kazí rychleji, to je každému jasné.
-
Pokud spotřebitel nakupuje v letním období potraviny, pak by měl zvážit, jak dlouho ty potraviny, zejména ty rizikové, budou mimo teplotní režim. To znamená, že když si nakoupí nějaké cukrářské výrobky, lahůdkářské výrobky, tak by měl tedy nejenom zkontrolovat, v jaké jsou kondici. To znamená, jestli nemají prošlé datum spotřeby. Jestli pokud to výrobek, který patří do chladící vitríny, tam skutečně je už na samotné potravině i řadu údajů, které nejsou jenom pro toho obchodníka od výrobce, ale měly by sloužit i pro spotřebitele. Zároveň mi ten spotřebitel měl zjistit, v jaké kondici je ta potravina, jestli nemá nějaký povrchový sliz nebo ne. Jsou tam vidět kolonie plísní, není tam nějaká hniloba a měl by je co nejkratší cestou ty potraviny dostat mimo ten je regulovatelný teplotní režim.
-
Určitě není od věci použít při nákupu, když potom přepravujeme ty potraviny, různé chladicí tašky, chladicí boxy apod..