Host Lucie Výborné

Blahobyt bez demokracie a svobody projevu není k životu, říká spisovatelka Radka Denemarková

Host Lucie Výborné

Blahobyt bez demokracie a svobody projevu není k životu, říká spisovatelka Radka Denemarková
Radka Denemarková

Radiožurnál

Spisovatelka Radka Denemarková je čtyřnásobná držitelka ceny Magnesia Litera, překlady jejích knih vyšly v mnoha zemích a získaly mnohá ocenění. Ve svých románech se věnuje aktuálním společenským tématům a jejich prostřednictvím upozorňuje na nespravedlnost, útlak i nesvobodu. Poslední román Hodiny z olova se věnuje čínskému totalitnímu režimu. Co si myslí o světě, ve kterém žijeme? „Nikdy nebyla taková doba, kdy slovo mohlo tolik ublížit a uškodit,“ říká.
Lucie Výborná

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Posloucháte podcast pořadu Host Lucie Výborné ho.

  • Autem je dneska. Dáma, která je čtyřnásobnou držitelkou ceny Magnesia Litera. Zatím poslední cenu získala v roce 2019 za knihu Hodiny z olova spisovatelka překladatelka Radka Denemarková. Tak vás tady vítám. Dobrý den. Dobrý den. Děkuji za pozvání. Vy jste, Radko říkala, že nevěříte lidem, kteří nečtou romány, ale říkal jsem si, že jsou lidé, kteří třeba mají rádi jiné druhy umění, přírodu atd.. Ani těm nevěříte.

  • Věřím, věřím a já myslím, že se to má propojit. Já jsem ve svém věku zjistila, že skutečně lidé, kteří vůbec nečtou, tak jsou velice snadno manipulovatelní a nemají empatii. A já mám pocit, že literatura, zvlášť dobrý román právě prohlubuje pohled z jiného úhlu. To znamená, že skutečně lidé, kteří kterým třeba nerozumím, když se o nich dočtou v románu, tak pochopí, že ten vnitřní svět toho člověka může být jiný, že život může být žít jinak a neznamená to, že něco je horší, něco lepší.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu