Host Lucie Výborné

K opravě věže postavili jeřáb podle skic Leonarda da Vinci. „Prý jsme se zbláznili,“ směje se historik

Host Lucie Výborné

K opravě věže postavili jeřáb podle skic Leonarda da Vinci. „Prý jsme se zbláznili,“ směje se historik
Vež Jakobínka na Rožmberku opravují středověkým způsobem. Na dřevěném lešení ředitel Národního památkového ústavu České Budějovice Petr Pavelec

Radiožurnál

Petr Pavelec je historik, ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. Mimo jiné se podílí na projektech restaurování významných architektonických památek. „Denně jsem u věcí, které jsou mimořádně zajímavé. V Plasích přebudováváme klášter. Našli jsme tam cihly z doby založení kláštera. Bereme je a znovu vkládáme. Je to, jako byste si podávala ruku s cisterciáckými mnichy, kteří tam ve 12. století přišli,“ přibližuje.
Lucie Výborná

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Posloucháte podcast pořadu Host Lucie Výborné. Hezké dopoledne. Můj host se vedle dalších profesních aktivit podílel na projektech restaurování fasád třeba Horního hradu v Českém Krumlově, restaurování zámku Kratochvíle, sgrafitových fasád měšťanských domů ve Slavonicích řídil jeden experimentální projekt, ve kterém se dostane, ke kterému se dostaneme také v následujícím rozhovoru. Je to historik Petr Pavelec, ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. Dobrý den.

  • Dobrý den. Já bych si od vás ze všeho nejradši nechala nejprve vysvětlit známé české rčení práce jak na kostele, protože kdo jiný by to měl vědět než vy.

  • No, ono by se klidně mohlo říkat na práce jak na Hradě, ale to rčení zní na kostele. Ano. Je to o tom, že některé domy vyžadují průběžnou péči a práci. A já jsem si to užil v době, kdy jsem ještě působil jako běžný referent památkové péče. V 90. letech, kdy se opravovaly kostely, zejména v pohraniční pásmo tady v jižních Čechách, které byly jedinými, často pozůstatky obcí, které úplně zanikly po druhé světové válce. Byly to ruiny a v 90. letech existovaly a dál má fungovaly snahy o rekonstrukci těchto kostelů. V některých případech se to podařilo úplně nádherným způsobem tady v jižních Čechách. To bych třeba zmínil kostel v Cetvinách u Dolního Dvořiště. S pomocí mých někdejších německých a rakouských obě obyvatel a s pomocí kolegů tady z Čech. Ano, během třeba pěti let se podařilo takový kostel zachránit, zrekonstruovat. Přitom se objevila v l krve, objevilo velké množství nových, zajímavých nálezů. Ale ta práce tím nekončí a dodnes je třeba na takových stavbách a na takových památkách průběžně pracovat. Práce jako na kostele.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu