Host Lucie Výborné
Komiks, to není jen zábava pro děti, myslí si nakladatel Aloise Nebela Joachim Dvořák
Host Lucie Výborné
Radiožurnál
„Málokdo o tom mohl spekulovat,“ odpovídá nakladatel Joachim Dvořák na otázku, zda po pádu Berlínské zdi očekával také pád režimu v Československu. Deset let poté objevil Jaroslava Rudiše, v jehož knize Nebe pod Berlínem hraje svou roli i Berlínská zeď. „Je pozoruhodné, že zeď je mezi lidmi pořád cítit. Jakoby 25 let nic neznamenalo,“ zamýšlí se.
Přepis epizody
-
Dobrý den. Naším hostem dnes ve vysílání Víkendového Radiožurnálu je Jáchym Dvořák. Je to šéf nakladatelství labyrint a stejnojmenné kulturní revue, kterou založil hned v roce 990. Tak vás tady vítám. Dobrý den. Dobré dopoledne.
-
Zítra je 17. listopadu. Jak na to, co se stalo před 20 lety, budete myslet anebo budeš myslet? Protože vlastně před těmi 20 lety?
-
Jsme se poznali. Ano, to jsme se potkali. To je pravda. Tehdy se studenti mysleli, že jim patří svět. No, je to těžká otázka, protože v kontextu toho, co třeba zaznívá z úst současného prezidenta, tak ty, co náhodou byli při různých akcích, demonstracích v roce 88, 89, tak mají pocit, že po 20 letech jako kdyby se začalo zapomínat programově na to, že tady byl režim, který byl velmi nepříznivý téměř ke všemu, i když se mnoha lidem dařilo. Moje vzpomínka je asi lehce vtipná v tom smyslu, že já jsem nebo vždycky chodím pozdě, a tak jsem přišel samozřejmě pozdě i na tu. Na ten průvod. Dorazil sem na Vyšehrad a s mojí tehdejší bývalou přítelkyní jsme došli až na Národní třídu. Pamatuji se, jak v ohybu národního divadla tam stál v portálu Boris Rosner, který mával těm nadšeným, většinou mladým lidem. A mně to připadalo, jako že jsem v nějakém snu, protože byla cítit obrovská energie a vůbec jsem netušil, co se může stát.