Host Lucie Výborné

Psychedelické látky mají velkou terapeutickou hodnotu, mluvme o tom, vybízí neurovědec

Host Lucie Výborné

Psychedelické látky mají velkou terapeutickou hodnotu, mluvme o tom, vybízí neurovědec
Filip Tylš, neurovědec a psychoterapeut

Radiožurnál

Filip Tylš je neurovědec a psychoterapeut. V asistované psychoterapii využívá psychedelické účinky ketaminu. Protože se pohybuje na hranici legálního rámce, musí často vysvětlovat, o co mu jako lékaři jde. „Tyto zkušenosti jsou cenné a nabízí úlevu pro duševně nemocné lidi. Je důležité o tom mluvit,“ myslí si.
Lucie Výborná

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Je šest minut po deváté hodině. Přeji hezké dopoledne. Filip Tylš je psychiatr, psychoterapeut, neurovědec, také spoluzakladatel první české psychiatrické kliniky y. Vítám vás ve studiu. Dobrý den.

  • Dobré ráno. Naším tématem bude nejenom vaše profesionální cesta, ale i psychedelický látky. Můžete nám udělat lehkou definice, abychom věděli, o čem se budeme bavit celou dobu.

  • Tak začnu. Těch látek, které měl u své cesty. Já psychedelický látky vnímám jako hodně širokou skupinu, který pojí v podstatě to je ta fenomenologie, to znamená to, jak se projevují, to, co v nás způsobují, ten charakter toho subjektivního prožitku, ačkoliv ty látky jsou extrémně jako chemický, různorodý a my tomu říkáme vlastně změněný stav vědomí, což zní trošičku plytce, ale ve skutečnosti se jedná o úplně jak, řekněme, jiný úhel pohledu na realitu vlastně z trošičku jako jiného místa. A ta je zas i zajištěna několika věcmi. Taková ta nejběžnější, teď ty látky jsou vnímaný, jsou samozřejmě vizuální změny, kterým se někdy říká halucinace mezi námi psychiatrem a šamani tomu říkají spíš vize. A to je ale jenom jedna složka těch látek, pro nás vlastně mnohem míň podstatná než ty další. A jmenuji hlavně ty dvě hlavní, který souvisejí s tzv. rozpadem vlastně ega jedna v pozitivním smyslu, která je spojená s zážitky blaženosti, bezbřehosti, propojení s univerzem a říká si oceánském bezbřehost. A ta druhá úzkost spojená s rozpouštěním ega, která je často spojená s opouštěním, dělá s prožitkem a blízkým a smrti. A toto pro nás jako jako jako psychiatrii, ale nejen psychiatry, myslím si, že i pro lidi uvažující filozoficky apod., které extrémně extrémně zajímavá věc. A my jsme přesvědčený a dneska už se ukazuje, že má velkou terapeutickou hodnotu pro naše pacienty.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu