Host Lucie Výborné
Termiti zásadně ovlivňují život za Zemi, v tom nemají konkurenci, tvrdí biolog
Host Lucie Výborné
Radiožurnál
Říká se, že na světě žije více termitů než lidí a mravenců dohromady. Polemizuje o tom i biolog a odborník na termity Jan Šobotník, který v Kamerunu objevil dvě kolonie doposud nepopsaného rodu dřevožravého termita. „V extrémech v rovníkové Africe máme několik tisíc termitů na každý metr čtvereční lesa,“ konstatuje. Funkcí termitů v ekosystému je rozkládat rostlinnou hmotu, a tím vrací živiny zpátky do oběhu. „Bez toho by náš svět vypadal jinak, než ho známe.“
Přepis epizody
-
Je sedm minut po deváté hodině. Možná si řeknete, že takoví tvorové jako termiti vás nikdy v životě nezajímali. Navíc je v Česku nemáme, tak proč byste měli poslouchat následující rozhovor? Ale ubezpečuji vás, že termiti jsou ještě větší dobrodružství, než si stihnete pomyslet. Expert z fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze, biolog Jan Šobotník, je se mnou ve studiu. Tak vás tady vítám. Dobrý den. Dobrý den. Jak moc to bolí, když mě kousne termit? Záleží na tom. Většinou je to spíš.
-
Mluví. Srandovní, že si to člověk s tímto nevšiml? Ne dost často, protože typická velikost firmy, ta je řekněme 3 4 mm. Jsou to poměrně malý malý hmyz a ptáci.
-
Ale jsou pak druhý v makro termín s intermezzu s maskotem MS, kde ty vojáci můžou mít prostě dva i více cm. A pak už se to teda přehlídnout nedá. Bývá to občas i jako docela krvavá záležitost.