Host Radiožurnálu
Každý den 10 minut pohybu navíc, pak malá odměna, radí sportovní lékařka. Jak si udržet váhu po zhubnutí?
Host Radiožurnálu
Každá změna začíná v hlavě. To je oblíbená věta sportovní lékařky Marie Skalské, která přednáší na odborných fórech doma i v cizině, publikuje na téma pohybová aktivita, výživa, redukce hmotnosti a také prevence civilizačních onemocnění. „Důležité je dát si reálně dosažitelný malý cíl, i deset minut pohybové aktivity už ovlivní krevní tlak, tři minuty ovlivní rozhodovací schopnosti. I málo stačí,“ vysvětluje.
Patricie Strouhalová
Přepis epizody
-
Ano. Dobrý den. Zdravím vás i našeho dnešního hosta, kterým je sportovní lékařka Marie Skalská. Vítám vás. Dobrý den. Dobrý den. Tak vy jste pracovala na klinice kardiologie v IKEMu a také jste, jak sama říkáte, spíš ze začátku, jaksi z osobního zájmu a zvědavosti a zkušenosti tanečnice, která si musela roky hlídat svoji váhu, začala při mateřské dovolené v roce 2006 absolvovat výcvik kognitivně behaviorální terapie obezity. Stala se z vás nejenom nutriční konzultantkou Českého svazu ledního hokeje, kde vlastně pracujete na vzdělávání trenérů i hráčů a specializujete se na výživu dětí mladých sportovců a jejich rodičů. Je to pořád jako zanedbávané téma, nebo to zanedbávané je příliš silné slovo.
-
Já vždycky si vzpomenu na to, když jsem se na jedné přednášce, které dělá, které dělám právě pro rodiče, trenéry, se ptala, k čemu je dobrá sportovní výživa. A v první řadě seděla maminka. Nevím, jestli to můžu říct úplně nahlas. Je neděle dopoledne, řekla. Trenér nám řekl, že výživa je na. A teď si doplňte to ošklivé slovo.
-
A jinak není na abychom měli dobré, tak musíme mít dobrou výživu. Ale ta výživa ovlivní u dítěte vlastně úplně všecko. I u dospělého u dospívajícího. To znamená nejenom ten sportovní výkon, když se bavíme o sportovní výživě, ale také to, jestli to dítě bude utahané už o velké přestávce, jak bude schopné se odpoledne učit a zejména i teď i jak bude prospívat, jak bude růst, jestli ta holčička začne menstruovat a všechno se bude dobře vyvíjet, protože my teď hodně řešíme i poruchy příjmu potravy. Takže i u sportovců i bohužel ne sportovců, i když to bych nechtěla, abychom neměli ne sportovce, tak ta výživa je základ a na tom všem pak pracujeme i s, co se týče tréninkového rozložení, regenerace a odpočinku. Ale když jste zmínila o únavu, tak coby sportovec hobík, nebo ne? Sportovec, který se rozhodne sportovat, si říká no tak já jsem takový unavený po těch Vánocích a po těch oslavách toho Silvestru, tak já si to posunul a začnou cvičit a věnovat se svému tělu až po nějaké době.
Více z pořadu
Ostatní také poslouchají
-
Poznej sílu prevence. Cesta ke zdravému životu aneb Jak zůstat fyzicky i mentálně dlouhodobě fit
Radioporadna
-
S hubnutím nespěchejte. Tělo bychom neměli vnímat jako problém, přibližuje výživová poradkyně
Host Lucie Výborné
-
S redukční dietou nezačínejte, když jste nemocní, radí expert na podvýživu. Jaká dieta funguje?
Host Radiožurnálu
-
Psycholog Vymětal: Trauma není duševní nemoc. Je to zranění, které je potřeba vyčistit a léčit
Jak to vidí...
-
Vzít si dceru do pěstounské péče byla osudová věc. Učí mě trpělivosti, myslí si herečka Nela Boudová
Až na dřeň
-
Zázračná pilulka na redukci hmotnosti neexistuje, uvádí nutriční terapeutka Marie Kohutová
Apatyka
-
Just: Jméno studenta Tomáše, který varoval lidi na FF UK, by se mělo skloňovat v každé větě
Osobnost Plus
-
Nemáme právo život zkracovat, ani ho prodlužovat, tvrdí...
Dobré dopoledne
-
Margit Slimáková: Neradím, snažím se lidi inspirovat a nadchnout. Základem je pohoda a dobrá nálada
Páteční host