Host ve studiu

Pravěký „steakový“ nůž aneb Mohli si lidé v době ledové pochutnat na mamutovi s koprovou omáčkou?

Host ve studiu

Pravěký „steakový“ nůž aneb Mohli si lidé v době ledové pochutnat na mamutovi s koprovou omáčkou?
Kulatý stůl

Hradec Králové

Pozveme vás na akci, kterou Muzeum východních Čech v Hradci Králové oslaví Mezinárodní den archeologie. V sobotu 19. října pořádá akci nazvanou Archeologie prochází žaludkem i dál. Co všechno návštěvníky čeká, to si povíme s archeologem Petrem Čechákem.
Jana Kudyvejsová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Posloucháte ČRo Hradec Králové a dnes vás v Dobrém ránu pozveme na akci, kterou muzeum východních Čech v Hradci Králové oslaví Mezinárodní den archeologie už tuto sobotu. A bude to akce nazvaná archeologie prochází žaludkem i dál. Co všechno nás čeká, to si povíme s archeologem Petrem Čechákem. Vítejte. Dobré ráno. Pěkné ráno. Jídlo i samozřejmě oblíbené, věčné a vděčné téma. Vy budete chtít návštěvníkům přiblížit, jak jedli naši předkové od lovců a sběračů až po novověké polní kuchyně. Lovci a sběrači, tu jsme někde v pravěku, možná ve starší době kamenné. Přesto myslíte, že by mohli mít k snídani, jestli vůbec rozlišovali snídani, oběd, večeři nebo jestli to spíš bylo podle toho, že jedli prostě, když něco bylo.

  • To je dobrá otázka takto na úvod. Teda určitě samozřejmě měli vybrané chutě. To zas. Byla by asi škoda nebo chyba jsi si představovat, že snědli, na co přišli? Jenom jenom proto, aby se najedli, byť samozřejmě v různých dokladech nebo v různých situacích, kdy dochází třeba k hladomorům a tak, tak samozřejmě tato situace byla jiná, ale řekněme v běžné v běžném dni, tak jestli s ní dali, vám nepovím. To to nevím, jestli dodržovali takto takto ten třídenní 3 3 vyloučení rytmus. Ale tam strašně moc záleží, v jaké části té starší doby kamenné u těch lovců a sběračů se pohybujeme. Máme tady nějaké ty lovce mamutů, které, které zná každý. Před ním byli neandrtálci před ním a ještě před neandertálské populace. Takže a samozřejmě záleželo, v jakém tomto období se se pohybujeme, ale obecně můžeme říct, že to zcela nepochybně bylo maso nějakého uloveného zvířete, které jsi si ti lidé dokázali v tom období opatřit, kombinované s víc nebo míň podle toho, jaký jaká byla část roku a jestli byla zrovna doba ledová nebo ne, tak s nějakými bylinkami nebo s nějakými výsledky sběru těch těch lidí archeologie je hodně o předmětech. Ostatně vy jste nám přinesl ukázat jeden nález a já bych si řekla, že je to něco jako takový obyčejný placatý kámen. A vy jste mi řekl, že to je stejný kov i nůž v podstatě tak ano, ano. Je to archeologicky tomu říká Lisztovy té hrot. To, že ten ten hrot má přibližně tvar tvar vavřínového listu.

  • A v celých Čechách jich je 8. 2 z nich jsou ve východních Čechách. Je jeden jsem vám přinesl z Černčic nedaleko Nového Města nad Metují.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu