Host ve studiu

Specifika života i objevy „Na okraji keltského světa“ ukazuje nová výstava v Muzeu východních Čech

Host ve studiu

Specifika života i objevy „Na okraji keltského světa“ ukazuje nová výstava v Muzeu východních Čech
Specifika života i objevy "Na okraji keltského světa" ukazuje nová výstava v Muzeu východních Čech

Hradec Králové

Máme pro vás pozvánku do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Právě dnes tam totiž začíná výstava nazvaná Na okraji keltského světa. Víc nám o ní řekne Mgr. Kateřina Čecháková, která v muzea pracuje jako vedoucí Oddělení informatiky, vystudovala archeologii a současně i bakalářský obor Počítačová podpora v archeologii.
Jana Kudyvejsová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Je krátce po půl deváté. No, krátce devět minut po půl deváté. Posloucháte ČRo Hradec Králové. Je pátek, navíc začínají prázdniny, a proto pro vás v Dobrém ránu ČRo Hradec Králové máme teď krásnou letní pozvánku. V muzeu východních Čech v Hradci Králové právě dnes začíná výstava na okraji keltského světa, o kterém nám už za chvilku řekne víc Kateřina Čiháková. Vítejte, hezké ráno. Hezké ráno všem. No ale nejdřív bych chtěla představit právě Kateřinu, která je v muzeu vedoucí oddělení informatiky. Zároveň i vystudovala archeologii a zároveň jako bakalářský obor počítačovou podporu v archeologii. Tak Kateřino, jak se změnila práce archeologů? Vlastně tím, že mají podporu v těchto moderních technologiích, tu musí být úplně nesrovnatelné. Když se ohlédnete, já nevím, pár desítek let zpátky.

  • Určitě on. Zároveň spousta našich kolegů je takových tradičnějších, ale i ti pochopili, že bez těch moderních technologií už se moc neobejdeme. Díky tomu, že máme daleko přesnější zaměření lokalit. Koneckonců GPS má v telefonu už ledaskdo a i ta je docela přesnější, tak je to daleko lehčí. A zároveň vytváření mapových výstupů pro archeology a digitalizaci, případně by vytváření 3D modelů nelíbí. Situací je úplně něco nového a ještě teprve se v tom věku učí. My pátráme a využíváme všechno možné, co máme. Ano, je to daleko za mě. Teda je to daleko lepší. A jak říkám, ony jsou takový tradičnější archeologové, ale postupuje mluvit i s technologiemi. Dal.

  • Vy je to naučíte ty 3D modely. To bylo to první, co mě napadlo. Jsem si říkala, co by to tak mohlo být? Archeologie s počítačem, těmi technologiemi? Tak ty 3D, to je asi úplně nejznámější, že vlastně můžete něco naskenovat a potom dotvořit ten 3D formát. Jak třeba někdo vypadal? Svatá Zdislava, to byl ten známý případ nebo možná i předměty. Vy jste ostatně přinesla krásnou ukázku z 3D tiskárny. Teď mám v ruce takový plastový kousek, takže jsem to tak o tipovala, že by to mohlo být kousek nějaké sporný možná z toho období, o kterém se budeme bavit a kterým se zabýváte, o co se jedná a jak je to možné, že to takto krásně ta 3D tiskárna dokáže vytvořit?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu