Hovory

Bioetik a kněz Orko Vácha: Genovou terapii pro Martínka jsme nezakázali, vůbec jsme o ní nejednali

Hovory

Bioetik a kněz Orko Vácha: Genovou terapii pro Martínka jsme nezakázali, vůbec jsme o ní nejednali
Marek Orko Vácha

Plus

Dvouletý Martínek postoupil genovou terapii ve Francii, na jeho léčbu poslalo 300 tisíc lidí víc než 150 milionů korun. Podle informace jeho otce se chlapcův stav zlepšuje. „Doktor nemůže být kovboj, aby zkoušel jakoukoli chemikálii, která ho napadne,“ tvrdí bioetik a katolický kněz Marek Orko Vácha. Je také členem poradního orgánu ministerstva zdravotnictví, které léčbu pacientům se vzácným onemocněním schvaluje.
Renata Kalenská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V únoru se z Francie vrátil po genové terapii dvouletý Martínek, na něhož přes 300000 Čechů poslalo více než 150 milionů korun. Podle informace Martínkova otce se chlapcův stav zlepšuje. Poradní orgán pro vzácná léčiva na ministerstvu zdravotnictví, který se jinak podobnými případy zabývá, Martínkův případ na stole neměl. Jak ale obvykle jeho diskuse o tom, zda pacientovi léčbu schválit k úhradě či nikoli probíhají. Jaké argumenty rozhodují a kteří pacienti mají šanci? Od mikrofonu zdraví Renata Kalenská.

  • Studia dnešních hovorů jsem si pozvala předsedu poradního orgánu pro vzácná léčiva na ministerstvo zdravotnictví, také katolického kněze, lékařského etika a biologa Marka Marka Váchu. Ahoj. Marku. Ahoj. Pojďme nejprve k našemu oblíbenému biologickému okénku. Tebe zaujala zpráva o ptačí chřipce. Já jen podotknu, že za poslední dva roky ptačí chřipka zabila miliony volně žijících i domácích ptáků po celém světě, ale nejenom ptáky zabíjí. Taky tuleni lachtani zlikvidovala chovy norků, vyhubila kočky, psi, skunky, lišky a také ledního medvěda. Zdá se ale, že lidem se ptačí virus v současnosti vyhýbá. Přitom v 90. letech tady lidi po stovkách zabíjel. S čím vším to souvisí či nesouvisí?

  • To úplně nevíme. Trošku je potřeba to upravit. Informace o prázdninách. A my tady tento virus H5N1 známe od roku 1959, ale ten hlavní aut brejk, to znamená, to to propuknutí tady této pandemie potom bylo v roce 997 a opravdu to vybíjí ty ptačí ptačí chovy, volně žijící ptáky apod.. To znamená, dneska si musím dávat jako pečlivý pozor, aby třeba kdo chová kuřata nebo krůty, aby se ti ptáci na té farmě nedostali do kontaktu se divoce žijícími ptáky. Ten virus je opravdu jako zajímavý tím, že o nevybíjí Lišky, psy, kočky, skunky, tuleně, lvouny nebo dokonce ty lední medvědy, ale je schopen teda způsobí, že oni tady tyto zvířata jako opravdu jako umírají. Proč to neskáče na jiné volně žijící savce? No, to nevíme, ano. Takže pravděpodobně na mikroskopické úrovni ten virus na některé buňky zřejmě se dostává jednodušeji. Ten virus musí proniknout dovnitř té buňky a způsobuje tam za prvé teda chorobu nebo onemocnění plic a potom právě třeba u koček jde do nervové tkáni, do mozku apod..

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu