Hovory
Chcete se osvobodit od sítí nebo seriálů? Poslouchejte sami sebe, říká konzultantka Presová a prozradí i jak na to
Hovory
Plus
Lidé sice sedí spolu v restauraci, ale koukají každý do svého mobilu – každý má individuální obrazovku a nepotřebuje komunikovat s druhými. Ne ale všichni. „Je důležité vědět, proč se nám to děje – a svádět to jen na chytré algoritmy, nebo na vyplavování dopaminu, není tou cestou,“ říká v Hovorech s inovátory Karolína Presová. Jako konzultantka se věnuje těm, kteří chtějí nebo musejí žít v digitálním prostoru, ale v souladu a harmonii.
Tatiana Čabáková
Přepis epizody
-
Roku 2016. Po čas studia sociologie odešla Karolína Presová na dva roky pracovně do Jakarty, kdy pozoroval a negativní účinky digitálních technologií na duševní zdraví. To je inspirovalo k tomu, aby po návratu založila neziskovou organizaci kladný, která se věnuje řešení problémů, které za sebou přináší pohyb v digitálním světě. Jako konzultantka se věnuje klientům, kterým prohrál situace za hlavu. Unáhlená, viditelná doba a chci se víc ponořit do sebe. Za svoji práci získala mnoho ocenění za sociální inovace a společenskou zodpovědnost. Od mikrofonu ho vodou zdraví Tatiana Čabáková.
-
Hovory s inovátory.
-
Karolina. Vy teď je v hovorech. Děkuji za pozvání. Dobrý den. Co se udělalo v Jakartě, že se tam dostali impulz založit neziskovku ryb? A k mé myslím si, že já odjakživa jsem takový pozorovatel lidí a společností je to, co se děje okolo mě. A když jsem tam přijela z Evropy, kde vlastně jsme ještě neměli vůbec internet v mobilu, nebylo to tak časté a neměli jsme vůbec vy Finy na každém, v každé kavárně, na každém rohu, tak to byl pro mě obrovský šok vidět, jak tam jsou vlastně ku mobilní data velmi dostupná. Lidi mají internet v mobilu. A jak s tím internetem v mobilu, s mobilem jako takovým interagují a co to s nimi dělá. A viděla jsem tam to, co u nás v Evropě předtím ne. To znamená, že se lidi spolu v restauraci už nebaví. A to se bavíme skoro o doby skoro před 10 lety, což teďka už je běžný, že jsme se bavili před rozhovorem, že jsme ráno v kavárně a každý kouká do mobilu, tak tam to bylo úplně běžný, že lidi už přestaly se sebou komunikovat. Rodiny měly problémy s tím, že měli nějaké velké rodinné setkání a vlastně se to nějak o nezaberu, zda volby nějaký hluboký. Jste o té každým na to svůj individuální obrazovkou, zábavu. Mně to nepřišlo dobrý, ale nebyl to tehdy úplně zas tak velký problém. Ještě se tomu ani celospolečensky, ani vlastně globálně nemluvilo jako o problému, ale já jsem měla takový intuitivní pocit, že to nebude ku prospěchu věci. Toto chování je to ty lidi nějak oddálí o dali to i o od sebe samotných, od jejich nitra. A taky se to teďka po skoro o těch 10 letech ukazuje, že to je opravdu problémem.
Více z pořadu
Ostatní také poslouchají
-
Je normální, že v době pandemie nezvládáte vše jako dřív. Velké úkoly řešte hned po ránu
Hovory
-
Rozvody po padesátce začínají už ve třiceti. Lidé je jen oddalují kvůli dětem, říká terapeut
Dva na Dvojce
-
Kamera nad obrazovkou je lepší než vedle ní. Čeští vědci zkoumali oční kontakt při videohovorech
Věda Plus
-
Brunch česky? Víkendové debužírování. Jde o to nespěchat, usmívá se autor gastromapy Lukáš Hejlík
Host Lucie Výborné
-
Co v restauraci spadne na zem, přestává existovat, velí etiketa
Návod na etiketu
-
Podívám se tam, kam se nikdo nedostane, říká hodinář, který má na starosti hodiny katedrály
Náš příběh
-
1. díl: Léčil nás On
Stoupenci
-
Tereza Kostková šla na pouť Toskánskem. „Chybí mi setkání se mnou. Potřebovala jsem být v tichu“
Blízká setkání
-
Na zámku v Hrotovicích najdete Muzeum mobilních telefonů. Jsou jich tam vystavené tři stovky
Výlety
-
Nedokážete se vzdát telefonu ani na dvě hodiny denně? Pozor na to, jak sítě vnímají vaše děti
Houpačky