Hovory

Dobré hřiště by mělo mít prvky pro děti i rodiče. Tím se omezí to sezení na lavičce s mobilem v ruce, míní architektka

Hovory

Dobré hřiště by mělo mít prvky pro děti i rodiče. Tím se omezí to sezení na lavičce s mobilem v ruce, míní architektka
Matka s dítětem na procházce s mobilem v ruce

Plus

„Netvořím dětská, ale rodinná hřiště. Já ten prostor vnímám jako veřejný, a je také pro všechny rodiče i prarodiče,“ popisuje architektka Tereza Kučerová, která je navrhuje už přes deset let. „Už to totiž ve městech nefunguje jako dřív, kdy byly děti vystrčeny před dům, ať si hrají. Teď má takový životní styl už málokdo. Proto na hřištích tráví rodiče spousty času – dokonce daleko víc než v jiném veřejném prostoru,“ doplňuje architektka.
Tatiana Čabáková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Máte malé děti a vyhledávače, zaujímá v dětské. I když kdyby se děti zahrály a rodiči ani nudili, možnost si už natrefili i na ty, které spoluvytvářel a architektka Tereza Kučerová ze studia molo architekti. Jedno z nich je například v pražské zoologické zahradě a o lásce Rezervace Bororo tvůrcově a s kapry jeho navrhování inspirovali domorodou indiánskou dědinou i na Irsko. Na děti v Peci pod Sněžkou na místě zvané Portášky jako Tereza a její kolegové a přemýšlejí, kdy navrhují originál na dětské i hráčská. I o tom hovorech od mikrofonu zdraví Tatiana Čabáková.

  • Tereza vy teď je v hovorech.

  • Děkuji za pozvání. Tereza, vy se posledních 10 roků ven ujetě jako architektka navrhovaní u dětských i hry. Máte definováno nějak uteku základnu, myšlenku pro sebe a z kterých vychází teď vymýšlet, že jako bude to i Hýskovi zahrad, tak já bych asi použil a takový pro mě výstižnější výraz pro ten prostor, a to je ne dětské hřiště, ale rodinné hřiště. Já hřiště vnímám jako veřejný prostor pro všechny rodiče, prarodiče i děti. Není to jenom prostor pro děti. A vlastně když se nad tím člověk zamyslí a tak když se ocitne v této životní fázi, kdy mám malé děti, tak bych řekla, že už to nefunguje jak dřív. Že děti byly vystrčeny před dům a hrajte si samostatně. Ve městech už prostě takový životní styl málokdo má. Tak, že na hřištích trávíme jako rodiče s dětmi opravdu spoustu času, až bych řekla, že vlastně trávíme na nich více času než v jakémkoliv jiném veřejném prostoru. A tak primární cíl, který bych, vždycky se snažím, aby v návrhu byl, naplnění, tak vytvořit hřiště nebo spíše kvalitní veřejný prostor, kde se zohlední potřeby všech. Rodiče se nepřicházejí jenom hrát se svými dětmi, ale chtějí si i popovídat s ostatními rodiči nebo si chvíli číst knížku, dát si kafe u stolku nebo sedět s knížkou ve stínu. Mít možnost použít toalety. Umím dětem třeba jablka nebo natočit čerstvou vodu. A to bych řekla, že často jsou třeba momenty, které není možné úplně naplnit a čest ona i na větších hřištích chybí. No a samozřejmě můj ultimativními, takový jako ideální cíl je vytvořit herní prvek, který bude vyzývat ke spolupráci a bude bavit rodiče i děti. A tím se omezí to, že rodiče budou sedět na lavičce s telefonem v ruce, protože na hřišti není nic pro ně, co by je bavilo.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu