Hovory

Hitlerovy roky pátrají i po příčinách jeho jednání, naznačuje překladatel knihy

Hovory

Hitlerovy roky pátrají i po příčinách jeho jednání, naznačuje překladatel knihy
Adolf Hitler u psacího stolu ve své pracovně

Plus

Historická práce Brita Franka McDonougha Hitlerovy roky detailně mapuje život i psychologický portrét vůdce takzvané třetí říše. Na českém trhu tak obsáhlé a výpravné historické dílo o Hitlerovi a třetí říši dosud nevyšlo.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Že 77 let po svém tragickém zániku jsou Hitlera a třetí říše stále atraktivním byznysem, o čemž svědčí celá řada televizních dokumentů a populární historických publikací. Nakladatelství prostor teď vydalo více než tisícistránkové dvousvazkové dílo britského historika Franka McDonagha Hitlerovi roky, triumf a pád 933 až 945. Jaký úhel pohledu nabízí a zda ještě zbývá říci o Hitlerovi něco nového, na to se ptáme překladatele knihy Martina Pokorného. Zdravím. Dobrý den. Dobrý den. Příjemný poslech vám přeje Vladimír Kroc.

  • Historická práce Brita Frňka McDonald's a Hitlerovi roky má přes 1150 stran, váží tři kila, doprovází stovky dobových fotografií. Na českém trhu tak obsáhlé a výpravné historické dílo o Hitlerovi a třetí říši dosud nevyšlo. Znamená to, že zbývá říci o Hitlerovi ještě něco, co?

  • Už nevíme? Jistě ano. Samozřejmě dějiny Hitlerovy politiky a druhé světové války jsou propátrány v tom smyslu, že těžko objevíme nějakou zapomenutou bitvu, jako se nám to může stát u válek antických. Ale samozřejmě to, dá se říci, že nepozná. No, do značné míry zůstává to podstatné, totiž jaké vlastně ta událost a jeho a Hitlerova jednání měla příčiny, jaké měla důsledky? Jak je posuzovat? Já, když na ukázku z uvedu jenom jeden aspekt, který je, myslím pro české publikum jako zvláště snadno pochopitelný, tak to vítězství nad Hitlerem bylo zhruba řečeno celé celou 2. polovinu 20. století samozřejmě chápáno nebo velmi dlouhou dobu chápána jako to vítězství demokracií na totalitním režimem. Dnes je samozřejmě jako zvláště u nás sílí ten ta silná námitka, že samozřejmě Stalin byl jaksi stejně stejný nebo horší totalitní režim, ale tím se jenom posouvá ten problém, protože v lidovém povědomí, tak se to řeší takovými těmi domněnkami, že nás dá měly osvobodit Američani. Ale kdo zná, jak si tu realitu těch děje a ve skutečné události, tak ví, že tímto způsobem by to mohlo proběhnout těžko. Takže takto jenom jako ve zkratce, že vlastně třeba smysl, prostě smysl vůbec toho z toho střetu, kdo vlastně v tom konfliktu, kdo se ho účastnil, s jakou silou a o jakých prostě jaký je historický význam, význam té války? Tak v tom zdaleka nemáme jasno.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu