Hovory
Hřbitov je park s přidanou hodnotou. Takže běžci pietu nenarušují, tvrdí architekt pražských hřbitovů Ditrich
Hovory
Plus
„Hřbitov je veřejný prostor a zároveň i areál. Když se mne někdo ptá, jak bych ho jinak popsal, rád odpovídám, že je to park s přidanou hodnotou, a to i když se mnou možná spousta lidí nebude souhlasit. Hřbitovy od začátku své aktivní funkce i svého konce přejímají další role. I u nás už máme takové, které neplní svou původní funkci, ale jsou to parky nebo lapidária pod širým nebem,“ říká hlavní architekt Správy pražských hřbitovů Filip Ditrich.
Naděžda Hávová
Přepis epizody
-
Není to tak dávno pět let zpátky a noviny tehdy psaly roste ekonomika, rostou platy, lidé ale za loučení se zemřelými utrácejí málo. Teď se píše rok 2022 a situace je diametrálně odlišná. Ekonomika stagnuje, platy rozhodně nerostou, závratně rostou ceny energií. Ale jedno zůstává stejné lidé za loučení se zemřelými utrácejí málo. Co to o nás říká? A zůstanou jednou hřbitovy opuštěné? Tak i na to se zeptám ze studia ČRo Plus zdraví Naděžda Hávová.
-
A naším hostem je dnes hlavní architekt pražských hřbitovů Filip Dytrych. Vítejte u nás. Dobrý den. Dobrý den vám i posluchačům. Co naše hřbitovy o nás sdělují? Co z nich umíte, pane architekte, vyčíst vy, když na nějaký takový hřbitov přijdete?
-
Já si myslím, že v této v podstatě odrazem doby, v které ta či která část bytu a vznikla. V mém podání často říkám, že to odraz jakéhosi obecného vkusu nebo přeneseném slova smyslu a významu nálady ve společnosti. I člověk, který se tomuto tématu nevěnuje, tak ty návštěvy. Kvitová snadno rozezná období, kdy byla ta či která část bytu a vystavěná. A pokud se vyskytne nějaká anomálie, ať už dobrá nebo špatná, tak i necvičené oko je schopné toto rozeznat.