Hovory
Ilegální obchod se štěňaty a koťaty velmi vynáší. Lukrativnější jsou už jen drogy a zbraně, vysvětluje Rennerová z Animal Eye
Hovory
Plus
„Právo chovat psy a kočky měl u nás prakticky kdokoliv. A pokud dodržoval naprosto elementární pravidla, mohl tak činit neomezeně a v jakémkoliv množství. Takže v prvotní fázi naší činnosti šlo o to, abychom i v této poměrně chabé legislativní oblasti podchytili důkazy týrání a množení zvířat. Jak stát postupně přidává další a další legislativní nástroje, tím snáz postih iniciuje,“ popisuje zakladatelka neziskové organizace Animal Eye a advokátka Zuzana Rennerová.
Vladimír Kroc
Přepis epizody
-
Hosté. V úvodu je dnes Zuzana Rennerová, zakladatelka neziskové organizace i mimo. A dobrý den.
-
Dobrý den. Děkuji za pozvání. Proč a kdy jste tuto organizaci založil a já jsem organizaci anebo i založila na sklonku.
-
Roku 2014, 2015 už je to strašných let. Mně to přijde a tehdy jsem jako začínající advokátka začala řešit některé kauzy, které se týkaly problematiky množíren psů. V té době se ještě o té problematice nehovořilo, řekl bych, tak masivně jako dnes, což je dobře. Když tedy zpětně mám rekapitulovat, jak daleko jsou, to téma dostalo. Tehdy jsem se věnovala několika i mediálně známým kauzám a velmi mě zaskočilo. Neměla, překvapilo, jaký problém se jedná, protože kromě toho, že jsem do té doby, byť miluji zvířata, pocházím z vesnice a moje babička měla velké hospodářství. Já jsem i do té doby o množírnám psů takto plošném rozsahu vůbec nevěděla a zaujalo mě i v negativním slova smyslu pochopitelné surovosti jednotlivých kauz a s ním, protože to velmi často doprovázelo ať už tedy výhrůžky nebo dokonce fyzické násilí. Takže já jsem organizaci paradoxně vytvořila jako určitou právní platformu pro řešení těch případů pro bono. Vůbec jsem nepočítala s tím, že se to překlopí do řeky, řekla bych pozice ovlivňování nebo zasahování do legislativy, ale bylo to skutečně primárně mířeno na řešení právních kauz bezplatně.