Hovory

Kdo mluví o sebevraždě, nikdy ji neudělá? To je obrovský omyl, odpovídá kněz Vácha

Hovory

Kdo mluví o sebevraždě, nikdy ji neudělá? To je obrovský omyl, odpovídá kněz Vácha
Marek Orko Vácha, kněz a biolog

Plus

Říká se, že kdo mluví o sebevraždě, nikdy ji neudělá. „To je obrovský omyl, může to tak být, ale taky vůbec nemusí,“ zdůrazňuje katolický kněz, etik a biolog Marek Orko Vácha. A dodává slova Tomáše Halíka, podle kterého ten, kdo zaměňuje špatnou náladu s depresí, plete si rýmu s rakovinou.
Renata Kalenská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nedávná sebevražda známého psychologa Radka Ptáčka zaskočila odbornou i laickou veřejnost. Jak lidé vnímají sebevraždu? Jakým způsobem na ně nahlíží katolická církev? Co způsobila detabuizace smrti? Dá se říci, že se o smrti nejen více bavíme, ale mám s ní i menší strach. A proč mít obavy ze smrti, která je součástí života. A nakonec i otázka, která zní asi až absurdně. Jak se stane, že živí záviděli mrtvým? V dnešních hovorech se na to chci ptát katolického kněze, biologa a lékařského etika Marka Váchy. U mikrofonu je Renata Kalenská. A tebe zdravím. A děkuji, že jsi se. Dojede na to. Děkuji za pozvání. Hovory.

  • Já se nemohu dočkat našeho dnešního biologické a okénka, protože ty jsi mi tentokrát dodal i jedno jediné téma. Zdá se, že tě hodně zaujalo a mě taky. A jde to. Je to o tom, že jednaosmdesátiletý muž z Montany dostal u soudu.

  • Půl roku, zemřelo asi šest měsíců. Tak pod to říct i to bude lepší. Vybral se opravdu absurdní zprávu. Jistě bychom mohli vzpomenout i novelisty za objev mikro RNA, ale toho bude určitě plný rozhlase plná televize. Toto je zpráva z Nature, která je teda velmi absurdní. Tak vzpomínáme všichni na rok 1997, kdy byla naklonována ovce Doly napoprvé pro naklonovaný savec. A najednou se tady člověk dozví. To je fakt asi možný, jenom v Americe tomu chlapíkovi je 81 roků. Dělal to promyšleně od roku 2013 a vlastní 87 ha jakých pozemků? Někde v Montaně, kam si zve lidi, kteří mu platí peníze za to, že tam loví zvířata. Mají tam jako ovci, nějaké kopytníky dokonce apod.. No a tak si řekl, že víc peněz dostane, když tam budeme mít i ovce větší. A domluvil se s jedním kazašským lovcem, to teďka cituji, ke kterému vlastně propašoval tkáně a varlata ovce, kterou zastřelil. Je to o vy sám on, ale je to ta velká Sup z péče. To je prý ovce, která má 450 kilo. A ty rohy když se točí, tak jdou taky do stran. Takže tyto jsou pro to opravdu jako jako velké obavy, aby ideální kapitální kus a tady ten Artur Šabart, či jak se to čte, tak nelenil, naklonoval toto, tuto ovci a potom ještě použil sperma a vytvářel hybridní druhy s tím, že teda za větší obce dostane víc peněz. No tak jak on mi to no dodat, že na stáří zajímavý koníček.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu