Hovory
Kdybych probudila mumii a ona poslouchala mou egyptštinu, nebude mi rozumět ani slovo, přiznává egyptoložka Landgráfová
Hovory
Plus
„Když si přinesu práci domů, kolem monitoru projde přítel a vždy řekne: No jo, kuřátko přišlo k vodičce a potkalo se se sovou. Ale já v tom text vidím a vždy mě to fascinovalo,“ říká egyptoložka Renata Landgráfová. „Fascinovalo mě to, že existují písma, která fungují úplně jinak než ta naše. A když jsem se to jakžtakž naučila číst, tak mě zas fascinovala možnost, že mohu být prvním člověkem, který ty texty čte po 2,5 tisících letech,“ dodává.
Naděžda Hávová
Přepis epizody
-
Faraoni, pyramidy, hieroglyfy. Tak toto všechno láká do Egypta miliony lidí. Jsou staroegyptskou kulturou fascinovaní. A letos je to rovných 60 let, co svět filmu uhranula Kleopatra. Americký velkofilm se natáčel neuvěřitelné tři roky, trval nekonečné čtyři hodiny a měl i nejdražší hvězdu herečku list Taylorovou. Proč jsme starověkým Egyptem tak fascinovaní a čím oslnila tato dávná civilizace našeho dnešního hosta, že se pravidelně vydává pátrat do pouště? Tak i na to se zeptám. Ze studia ČRo Plus zdravím Naděžda Hávová.
-
A naším hostem je dnes Egypt doložka Renata Landgráfová. Vítejte u nás. Dobrý den. Dobrý den. Já jsem Kleopatru měla tu sílu shlédnout jenom jednou a to jsem i nezvládla vcelku. Bylo to na etapy. Kolikrát jste ji viděla vy?
-
Já mám pocit, že jsem ji viděla možná dvakrát. Ona zrovna tato ta Kleopatra úplně moc s Egyptem nemá co do činění. Takže to, že jsem egyptolog, ještě neznamená, že budu nadšeně dlouho a dlouho koukat na Kleopatru. Ono je to spíš taková shakespearovské záležitost, ale myslím, že dvakrát Renato, jak jste se k Egyptu a k egyptologii vůbec nedostala? To je dost šílená historie. Já jsem vždycky.