Hovory
Komunisté slibovali rumunským Slovákům, že budou moct na Šumavě pěstovat papriku a kukuřici, říká spisovatel Sichinger
Hovory
Plus
„Osidlování pohraničí byla ohromná propagandistická kampaň komunistů, za kterou by se nemusel stydět ani Goebbels a další. Zejména rumunští Slováci si mysleli, že přijedou někam na Slovensko. Skončili ale po cestě v dobytčátcích někde na Kvildě nebo Modravě, což pro ně bylo překvapení,“ říká spisovatel Martin Sichinger, pedagog a autor několika oceňovaných románů, ve kterých se věnuje událostem po 2. světové válce na Šumavě.
Naděžda Hávová
Přepis epizody
-
Osídlování pohraničí byl největší přesun obyvatelstva vnitrozemského charakteru v českých dějinách. Probíhal v letech 1945 až 952. Migrace měla za následek především sociální změny. Tak přesně takto definuje poválečné usidlování na základě schválených tzv. Benešových dekretů Wikipedie.
-
Od té doby už ale uplynulo 70 let. Jsou důsledky dosídlování patrné i dnes? Anebo se staré rány už zacelili? Zkusíme potom zapátrat. Čeká nás malý výlet do historie, kterou si řada lidí pořád dobře pamatuje. Ze studia ČRo Plus zdraví Naděžda Hávová.
-
A naším hostem je dnes spisovatel a pedagog Martin Sichinger l. Autor několika románů, které se systematicky věnují životu na Šumavě, a to především z období po druhé světové válce. A mimochodem za romány Meyerovo sklo a Poslední šumavská pastvina získal cenu Johana stáje Brennera. Vítejte u nás. Dobrý den.