Hovory
Nezájem rodičů, nedostatek lásky i bezpečí. Z toho jsou děti nejvíc nešťastné, tvrdí psychoterapeutka Muñoz
Hovory
Plus
„Kdybychom sami sebe tolik neprožívali, asi by nám bylo líp – jen si říkám, jestli se to dá takto lehce zařídit. Současná doba je složitá a jsme vystaveni mnoha vlivům,“ říká psychoterapeutka Alžběta Candia Muñoz, která je také ředitelkou neziskové organizace Home Start Česká republika. „Jsou tady média – i ta sociální –, máme mnoho informací a někdy jsme přehlceni. To vytváří napětí v tom, jaká je má hodnota, kdo a co jsem. Plete se do toho i vliv osobní historie,“ přidává.
Naděžda Hávová
Přepis epizody
-
Osud stát se psychoterapeutkou, zabývat s lidskými povahami, trápením, emocemi, myšlením, vztahy, problémy v komunikaci, traumaty anebo myšlenkami se jí snad ani nemohl vyhnout. Je totiž vnučkou legendárního a klíčového muže české psychologie, který se průkopnicky věnoval studiu podmínek vývoje dětí v ústavech v prostředí psychického strádání a deprivace pana prof. Zdeňka Matějčka. Jestli se nepletu, s vládě % jsme s ním mluvili skoro před 20 lety. Tak jak se pohled na lidskou duši proměnil během dvou dekád? Zeptám se ze studia ČRo Plus zdraví Naděžda Hávová.
-
A naším hostem je dnes psychoterapeutka a také ředitelka neziskové organizace. Host, tedy start ČR, Alžběta Kandia měl s vítejte u nás. Dobrý den. Dobrý den. My jsme tehdy před 20 lety začínali ten rozhovor s vaším dědečkem takovou malou analýzou toho, jestli on vůbec po 50 letech praxe dokáže dokonale přečíst lidskou, zejména tu dětskou duši. A on nám tvrdil, že do duše nikdo moc dobře nevidí. A on navzdory té své padesátileté praxi je vždycky něčím překvapen. I vy se oboru věnuje té skoro 30 let, z toho posledních 10 let pracujete jako psychoterapeutka. Vidíte to stejně jako pan prof.?
-
No, obávám se, že to stejně je to těžký. Je totiž jakoby na mě podívat se a hned vědět to úplně nejde.