Hovory
Paliativní péče je víc o životě než o smrti. Snažíme se lidem pomoci s tím, aby zbytek jejich života byl co nejlepší a nejdelší, popisuje ředitel Centra paliativní péče Loučka
Hovory
Plus
Kdybyste tušili, kdy přijde vaše poslední hodina, chovali byste se předtím jinak? V Česku zemře každých pět minut jeden člověk. Často předtím vážně stoná a jeho nemoc a umírání s ním prožívá nejen jeho rodina, ale i širší okruh přátel. Umírat se dá důstojně. Dokáže to paliativní péče. Podle Martina Loučky, ředitele Centra paliativní péče, je lidská přirozenost bojovat do poslední chvíle o kousek krásy, který člověk ještě v životě může zažít.
Naděžda Hávová
Přepis epizody
-
Kdybyste tušili, kde přijde vaše poslední hodina, chovali byste se předtím jinak? V ČR zemře každých pět minut jeden člověk. Často předtím vážně stoná a jeho nemoc a umírání s ním prožívá nejen jeho rodina, ale i širší okruh přátel. No, možná právě teď potřebujete slyšet, jak pečovat o umírajícího a o tom, že umírající má právo na důstojné zacházení. A tak toto téma otevřeme v následujících minutách. Dobrý den a dobrý poslech ze studia ČRo Plus přeje Naděžda Hávová.
-
A naším hostem je dnes ředitel Centra paliativní péče, psycholog, odborný asistent na oddělení lékařské psychologie třetí lékařské fakulty Univerzity Karlovy pan doktor Martin Loučka. Vítejte u nás. Dobrý den. Dobrý den. Děkuji za pozvání. Máme spíš na smrt ne myslet, anebo si ji spíš připomínat?
-
Určitě ani nemusíme myslet nějak jako pořád je ho. Ani my, co se paliativní péči věnujeme, tak si nemyslíme, že ta smrt je nějaká kolech cutem a ke každému nedělnímu obědu. A zdálo by se mi šikovné, abychom se o ni nebály mluvit ve chvílích, kdy to stojí zato. To znamená, kdy je, když je někdo vážně nemocný nebo se ta smrt nějakým způsobem přiblíží našim životům. Toto jsou takové klíčové momenty, o které se z mého pohledu hraje, abychom je dokázali opravdu využít jako příležitost si věci naplánovat tak, jak bychom si přáli, aby nás ta smrt potom nepřekvapila úplně.