Hovory

Projevy xenofobie proti ukrajinským migrantům jsou marginální, myslí si vědec Nitsche

Hovory

Projevy xenofobie proti ukrajinským migrantům jsou marginální, myslí si vědec Nitsche
Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině na letišti v Plané u Českých Budějovic

Plus

„Každá společnost řeší krize a tou je i válka na Ukrajině, která zasáhla i nás. Naše společnost se klidně mohla pod přílivem uprchlíků třeba i zhroutit, a je velmi pozoruhodné, že se to nestalo. Naopak jsme projevili vysoký stupeň odolnosti, a to včetně toho, jak Ukrajinu dál podporujeme v její sebeobraně,“ domnívá se vědec Martin Nitsche z Filozofického ústavu Akademie věd ČR.
Petr Vizina

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak jsme jako společnost jednotlivci odolní době zkoušek nebo krizí? Mnohé napovědělo období pandemie COVIDu-19, válka na Ukrajině nebo energetická krize. Další zprávy o naší stabilitě a odolnosti se dozvídáme třeba v debatách o manipulaci prostřednictvím sociálních sítí. K čemu je odolnost a co se stane, když chybí? Otázky pro mého hosta, který se odolnosti jako vědec zabývat. Hostem hovor je Martin Míček z Filosofického ústavu Akademie věd. Dobrý poslech přeje Petr Vizina.

  • Dobrý den a vítejte. Dobrý den. Děkuji za pozvání. Řekl byste o sobě, že jste odolný člověk? Ano, řekl bych, že jsem odolný. Ale nesouvisí to s tím, že se odolnosti věnuji.

  • Když mluvíme o odolnosti, člověk by řekl, že to znamená, že někdo trpělivý, že něco vydrží. Co se odolnosti myslí v tom vašem podání?

Více z pořadu