Hovory
Projevy xenofobie proti ukrajinským migrantům jsou marginální, myslí si vědec Nitsche
Hovory
Plus
„Každá společnost řeší krize a tou je i válka na Ukrajině, která zasáhla i nás. Naše společnost se klidně mohla pod přílivem uprchlíků třeba i zhroutit, a je velmi pozoruhodné, že se to nestalo. Naopak jsme projevili vysoký stupeň odolnosti, a to včetně toho, jak Ukrajinu dál podporujeme v její sebeobraně,“ domnívá se vědec Martin Nitsche z Filozofického ústavu Akademie věd ČR.
Petr Vizina
Přepis epizody
-
Jak jsme jako společnost jednotlivci odolní době zkoušek nebo krizí? Mnohé napovědělo období pandemie COVIDu-19, válka na Ukrajině nebo energetická krize. Další zprávy o naší stabilitě a odolnosti se dozvídáme třeba v debatách o manipulaci prostřednictvím sociálních sítí. K čemu je odolnost a co se stane, když chybí? Otázky pro mého hosta, který se odolnosti jako vědec zabývat. Hostem hovor je Martin Míček z Filosofického ústavu Akademie věd. Dobrý poslech přeje Petr Vizina.
-
Dobrý den a vítejte. Dobrý den. Děkuji za pozvání. Řekl byste o sobě, že jste odolný člověk? Ano, řekl bych, že jsem odolný. Ale nesouvisí to s tím, že se odolnosti věnuji.
-
Když mluvíme o odolnosti, člověk by řekl, že to znamená, že někdo trpělivý, že něco vydrží. Co se odolnosti myslí v tom vašem podání?