Hovory
Tahle doba si hraje se špatnými scénáři. Proto je třeba i v temnotě vědět o světle, říká geolog Cílek ke své knize Věci, které září
Hovory
Plus
„Umění je tradičně něco, co vnáší krásu, harmonii a soulad do společnosti. Když se podíváte na nejstarší pěstní klíny, tak jsou symetrické. To znamená, že my všichni máme v hlavě nějakou potřebu nebo vědomí harmonie či vyvažování věcí. A to je právě důležité v této době, která je nevyvážená,“ nastiňuje geolog Václav Cílek, který vydává novou knihu s názvem Věci, které září.
Vladimír Kroc
Přepis epizody
-
Žádali nás středoevropských hor nesouvisí tak úzce s českým Blaníkem jako slovenské Sytno, po němž se rovněž vypráví pověst o stráži mrtvých, o podzemním vojsku, které ochraňuje zemi, píše ve své nové knize věci, které září. Václav Cílek, host dnešních hovorů. Dobrý den. Dobrý den. Vy jste sice hodně geolog, celoživotně, ale usilujete o propojování humanitních přírodovědných oborů a obecně o rozšiřování způsobů, jakými uvažujeme o světě s tím, že historicky jediným geologem, který působil na Akademii výtvarných umění.
-
No, to je ono, ano, ale co se tam asi osm let, ale architekty, a to je něco jiného, protože dobrý architekty ví, že ten barák musí fungovat v praktickém životě, zatímco dobré plátno praktickém životě fungovat skoro nesmí. Ve vašich knihách najdeme přesahy směrem ke krásným uměním, religionistice, filozofy nebo teologii. V případě nové knihy esejů věci, které září i vám. Umění další branou k porozumění světu. Říkám to správně?
-
Asi by to takto šlo říct. Ano, že umění jako tradičně je něco, co vnáší krásu, harmonii a soulad do společnosti. A vlastně když se podíváte na ty nejstarší pěstní klín, tak oni jsou symetrické. Znamená, že my všichni máme v hlavě nějakou jako potřebu nebo vědomí harmonie nebo vyvažování věcí. A to je právě docela důležitý v této té době, která je nevyvážená. Teda, aspoň je to tak přijde.