Hovory
Témata v umění zůstávají, mají ale jinou formu a dochází k nepochopení, říká historička umění
Hovory
Plus
Máša Černá Pivovarová vyrůstala obklopená současným výtvarným uměním, což brala jako samozřejmost. Studium dějin umění byla nejdřív revolta, věnovala se starým mistrům holandského umění 17. století. Jako kurátorka roky spolupracuje se svým otcem malířem Viktorem Pivovarovem, o kterém napsala monografii Ach!, kterou ocenila Česká akademie vizuálního umění. Pracuje i s dalšími významnými českými umělci a má ambici vést pražskou galerii Portheimka.
Tatiana Čabáková
Přepis epizody
-
Černá Pivovarová se narodila do výrazný umělecký rodiny. Je dcerou uznávaného ruského malíře Viktora Pivovarova a historičky umění Mileny Slavické. Jí máš a jeď, jež historička umění a je úspěšná jako kurátorku, ocenila Česká akademie vizuálního umění a za výstavu moskevská gotika v Národní galerii Praha dostala cenu za nejlepší výstavu rok a 2021 a zároveň dostala cenu za nejlepší publikaci o rok. A výstava i kniha prezentuje dílo je jo, co máš a je se mnou ve studiu a já se těším na jaro. Zpráva ní o práci, ale i o životě v rodině. Výrazných osobností příjem nepočítaně je právě Tatiana Čabáková.
-
Máša v místě Maria. Vždyť tam hovořili Máša vždy. A to do té míry, že se s Marií absolutně neztotožňuji. Takže i tu knihu, kterou jste zmiňovala, už jsem vydala vlastně jako Máša černá Pivovarová, protože zkrátka se nějak cítím být. Máš, nikoliv Marií.
-
Já jsem začala tak zhurta. Vy teď až stadiu děkuji. My jsme se nedávno střetli na výstavbě, ale zrcadla v pražské ODS se galerii, která prezentovala dílo vašeho otce, ale i vašeho nevlastního bratra Pavla Perštejna. A taky jsem se tedy na ten rozhovor s vámi připravovala, tak jsem zjistila, že všude jsou rozhovory s vaším otcem a teď jsem to rozhovory s vámi. Tak znova jsem to rozhovory o vašem otcovi a o jeho díle.