Hovory
U nás se děti nebiflují a předměty nejsou zaškatulkované, popisuje zástupce ředitele
Hovory
Plus
„My v expediční ScioŠkole bouráme hranice,“ říká zástupce ředitelky Michal Švarný. „Vycházíme z toho, že není potřeba naučit děti obrovské kvantum znalostí, nabiflovat se různá data, ale pro život v 21. století jsou důležitější kompetence, dovednosti. Například jak se učit, jak se vyznat v informačních zdrojích nebo jak budovat vztahy a udržovat je,“ dodává.
Tatiana Čabáková
Přepis epizody
-
Objem Scio škola je už lidem, kteří se zajímají o alternativní vzdělávání s námi Scio, však děti malý. A před třemi roky o tvořila expediční ZŠ originál. No a jediný svého druhu v Česku. Jako zástupce petici na Tampu osob i Michal Švarný, který je dnes hostem hovorech, a to spolu s absolventkou této školy, dnes gymnazistkou Maruškou Kaderkovou. Od mikrofonu. Dobré počasí. Zítra je Tatiana Čabáková.
-
Vítám vás v hovorech. Pojďme pro posluchače, který nikdy nepočítali o Scio školách, stručně představit princip i způsobu vyučování na těchto školách a tras hovořím o těch standardních Scio školách. Michale, poprosím vás.
-
Scio školy vychází z toho, že není potřeba děti naučit obrovský kvantum znalostí, nabiflovat se, různý data apod., ale že pro život současnosti v 21. století jsou mnohem důležitější nějaké kompetence, nějaké dovednosti. Třeba jak se učit, jak se vyznat v informačních zdrojích, jakým způsobem budovat vztahy a udržovat je. Takže se soustředím spíš na toto, než že bychom předkládali důležitost tomu, jestli probereme všechny panovníky Přemyslovců apod..