Hovory
Výuka češtiny u krajanů obnáší i vaření svíčkové pro sto lidi, nebo nacvičení folklorních tanců, říká spisovatelka Pilátová
Hovory
Plus
„Anglicismy nejsou při výuce krajanů češtiny až takový problém, protože pronikají i do jejich řeči. Velký problém ale byl naučit je spisovnou češtinu. Protože se česky učili od rodičů, ale jen mluvenou formou,“ popisuje spisovatelka a lektorka Markéta Pilátová.
Naděžda Hávová
Přepis epizody
-
Když jsem domlouvala rozhovor s naším dnešním hostem, říkala jsem si, musím si znovu pročíst svou oblíbenou knížku od Lea. Roste na pan Kaplan má třídu rád. Určitě si vzpomenete na pana Kaplana, který si jako evropský přistěhovalec zapíše do jazykového večerního kurzu pro dospělé v Americe. A čtenář, který je milovníkem slov a slovních hříček, si může užívat svéráznou omluvu tohoto lidového řečníka jestli jsou v cizině studenti večerních jazykových kurzů češtiny na tom alespoň trochu stejně jako pan Kaplan a jeho svérázný spolužáci? Tak i na to se zeptám. A navíc, jestli máte v oblibě poštovní známky, tak si nechte naladěný. ČRo Plus ze studia zdraví Naděžda Hávová.
-
A mým hostem je dnes spisovatelka, novinářka a taky učitelka Markéta Pilátová. Vítejte, dobrý den. Dobrý den. Četla jste Markéto pana Kaplana? Četla. Tak to taková klasika a myslím si, že můj život v určitém období byl trošku knížky. Jak to vypadá u vás ve třídě, když třeba začínáte s výukou češtiny a jste tam úplně poprvé?
-
To se mi stalo v Sao Paulu, když jsem učila velmi různorodou skupinu krajanů. Byli tam lidé od čtyř let až do 80 od čtyř.