Hovory
Z porodnického hlediska by ženy měly mít děti do 25 let. Biologická podstata těla se nemění, upozorňuje onkogynekolog Sláma
Hovory
Plus
„I když se prodlužuje věk dožití, ženy mají menopauzu stále v padesáti, protože biologická podstata našeho těla se nemění,“ říká onkogynekolog Jiří Sláma. Nejvíce podle něj preventivní gynekologické prohlídky zanedbávají hlavně ženy ve věku od 55 let, přitom jde ale o skupinu, která je ohrožena rakovinou děložního čípku. V jaké fázi rakoviny se na onemocnění většinou přijde? A jak se léčí?
Naděžda Hávová
Přepis epizody
-
Téměř dva a půl 1000 žen se během tří let zapojilo do unikátní české studie, která dostala název Libuše. Studii uzavírali vědci koncem loňského roku. A co konkrétně zjišťovali? Na co přišli? A sníží se i díky tomuto výzkumu léčby rakoviny děložního čípku? Zeptám se ze studia ČRo Plus zdraví Naděžda Hávová.
-
A naším hostem je dnes šéf gynekologického oddělení gynekologicko-porodnické kliniky u Apolináře v Praze prof. Jiří Sláma. Vítejte, dobrý den. Dobrý den. Vy jste hlavním odborným garantem Libuše. Co jste po dobu těch tří let, pane profesore, o pacientech zjišťovali? Kdo se zapojil?
-
Náš cíl byl nabídnout ženám, které se chovají zodpovědně a pravidelně dochází na gynekologické preventivní kontroly, možnost být poněkud citlivěji testovány. To znamená, že kromě standardních stěrů, které se jim každý rok prováděli, jsme jim nabídli ještě stěr na přítomnost původce rakoviny děložního čípku a testovali jsme, zdali touto strategií získáme větší šanci, jak detekovat před nádorová stádia s větší frekvencí, s větší citlivostí, a tím pádem ženám, které se chovají zodpovědně, snížíme šanci, že by mohli mít detekovanou rakovinu děložního.