Hovory

Za komunistů bylo tabu už jen slovo Žid, říká Reiner, básník a zakladatel Moravského židovského muzea MEHRIN

Hovory

Za komunistů bylo tabu už jen slovo Žid, říká Reiner, básník a zakladatel Moravského židovského muzea MEHRIN
Martin Reiner, básník, prozaik, nakladatel a organizátor kulturního dění

Plus

Za komunistů tady byl otevřený antisemitismus, proces s Rudolfem Slánským doslova zmiňoval sionistické skupiny, dá se tak tvrdit, že židovská kulturní identita byla na dlouhá léta potlačována. „Zvlášť pováleční Židé nebo potomci těch, co se nevrátili z koncentračních táborů, tedy druhá generace, byli ti, kteří o své identitě nechtěli vůbec mluvit,“ říká spisovatel a básník ale také člen brněnského zastupitelstva Martin Reiner (nestraník za Žít Brno).
Petr Vizina

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dvěma lety založil a od té doby vede moravské židovské muzeum Mariner.

  • Od podzimu je jasné, že tato paměťová instituce bude sídlit v budově, kterou pro Brno navrhl japonský architekt. Ke skokům muž, který se rozhodl zaznamenat dějiny židovské přítomnosti na Moravě, vede pestrý a dobrodružný život. V mládí se měl stát vojákem. V 90. letech vedl úspěšné nakladatelství Petrov a dnes vydává knihy pod značkou druhé město. Napsal životopisný román o Ivanu Blatném a ten se stal Knihou roku. Jak a pro koho chce vyprávět příběh moravských Židů? Hostem hovoru je spisovatel Martin Reiner. Dobrý poslech přeje Petr Vizina.

  • Martina Reinera zdravím do Brna. Dobrý den.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu