Interview Plus
Kdybych si měl vsadit, tak za 20 let jádro nebude hlavním energetickým zdrojem Unie, říká v exkluzivním rozhovoru Václav Smil
Interview Plus
Plus
„Loni tady byla velká panika, která se ale ukázala nepodstatnou,“ říká v mimořádném Interview Plus kanadský vědec českého původu Václav Smil, emeritní profesor University of Manitoba ve Winnipegu. „Jen za půl roku se ceny energií vrátily zhruba tam, kde byly dřív – sice ne úplně, ale už nejsou tak moc vysoké. Nikdo v Evropě nezmrzl, ekonomika se nezhroutila ani v Německu, které bylo tolik závislé na ruských dodávkách.“
Jan Bumba
Přepis epizody
-
Válka na Ukrajině znamenala pro Evropu kromě jiného energetický šok. Ceny energií se zvýšily tak rapidně, že státy musely domácnostem a firmám začít pomáhat s placením účtů. Nejistota spojená s dodávkami plynu z Ruska zároveň vedla k hledání jiných zdrojů, výraznému zvýšení zájmu o fotovoltaiku nebo tepelná čerpadla. Několik evropských vlád včetně české také utvrdila v přesvědčení, že se neobejdeme bez nových jaderných reaktorů. Může otřes z minulého roku změnit trvale naši energetiku a ekonomiku? Nejen o tom bude dnešní exkluzivní interview s jedním z předních světových odborníků na historii hospodářského růstu Václavem Smile, který je hostem letošní konference. A o té jako dobrý poslech přeje Jan Bumba.
-
V Interview Plus.
-
Hostem interview je dnes kanadský vědec českého původu, odborník na energie, životní prostředí a také historii technologického a ekonomického růstu. Emeritní prof. kanadské univerzity v money to houba Václav Smil. Dobrý den. Děkuji vám. Ty vysoké ceny energií mnoho lidí vystrašili. Zároveň je občas možné slyšet i názor, že jsou užitečné, protože nás donutily přemýšlet o úsporách a o zdrojích.