Interview Plus

Musíme se připravit na největší bouřku od konce války. Ústupky k míru nevedou, tvrdí šéf Globsecu

Interview Plus

Musíme se připravit na největší bouřku od konce války. Ústupky k míru nevedou, tvrdí šéf Globsecu
Róbert Vass, prezident organizace Globsec

Plus

Do Prahy se sjíždějí desítky vrcholných politiků, diplomatů a byznysmenů, aby na bezpečnostní konferenci Globsec Forum diskutovali o tom, jak čelit hrozbám dnešní doby. Hlavním tématem letošního ročníku je utišení bouře, která podle organizátorů hrozí destrukcí institucí, jež jsou pilíři naší bezpečnosti. „Je to největší bouře od druhé světové války. Testuje se stabilita mezinárodního systému založeného na mezinárodním právu,“ říká prezident Globsecu Róbert Vass.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Bezpečnostní konference Globsec každoročně přiláká nejméně stovky účastníků z různých oborů a různých zemí. Letos se poprvé koná v Praze. I tentokrát se politici, diplomaté nebo byznysmeni budou snažit najít odpovědi na hrozby dnešního světa. Hlavním tématem tohoto ročníku je, jak utišit bouři, která podle organizátorů už nyní hrozí destrukcí institucí, které považujeme za pilíře naší bezpečnosti. Co tuto bouři rozpoutalo a kolik toho o ní vlastně víme? Dobrý poslech přeje Jan Bumba v Interview Plus.

  • A hostem interview je dnes prezident organizace Globsec Robert Vano. Dobrý den. Dobrý den. Prosím. Začněme rovnou tou bouří. Co si pod tím máme představit?

  • Ano, to je moc. Ty konference o heslo této konferenci je jako zkrotit alba, utišit burku, protože to, co vidíme dneska v mezinárodních vztahů a globální bezpečnosti je nouze. Asi ta největší je burka. Od druhé světové vojny vidíme, že jsou testované testovaná stabilita našeho mezinárodního systému, která je založená na mezinárodním právem, a to nejen na našich východních hranic, jak na Ukrajině, protože to, co se stalo před dvěma roky invazi na Ukrajinu, to není len útok na suverénní Ukrajinu, ale byl to útok na základní principy evropské bezpečnosti, řekl ne principy světového pořádku, na kterých stojí a je naše bezpečnost, a Česka, Slovenska, bezpečnost bloky. A o tyto principy nebudeme vědět, že ochrání dlouhodobou, tak ztratíme důvěru, ztratíme důvěru v naše instituce. A co kolegové? Nebudu. Co jsi lhala? Dny jiných konfliktů ve světě. Někdo na mě vidět úvěrovat.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu