Interview Plus
Politici jsou odtržení od reality. K obnovení důvěry musejí začít opět řešit problémy lidí, soudí Timothy Garton Ash
Interview Plus
Plus
Po sametové revoluci byla střední Evropa plná optimismu a nadějí. 34 let poté má mnoho lidí obavy z budoucnosti, na současnost nahlíží kriticky a na dobu před rokem 1989 vzpomínají jako na staré dobré časy. „Lidská nátura je, že více toužíte po tom, co nemáte. Dobře to shrnul polský exprezident Lech Wałęsa: ‚Před rokem 1989 měli lidé jistoty a chtěli svobodu. Teď mají svobodu a chtějí jistoty.‘ Jistota a stabilita, to lidem chybí,“ míní britský historik Timothy Garton Ash.
Jan Bumba
Přepis epizody
-
Sametová revoluce před 34 lety otevřela mimo jiné cestu k zásadním změnám v Evropě. ČR a Slovensko, které se mezitím rozdělili, mohli i díky tomu společně s dalšími zeměmi vstoupit do EU. V současné době se ale unie potýká se závažnými problémy, ať už v podobě migrační krize nebo obav z nedostatku energie. Co Evropu dnes nejvíce ohrožuje? Proč se zdá, že žijeme v době nejistoty a obav, tak kontrastujících s optimismem před 30 lety? Dobrý poslech přeje Jan Bumba. Interview Plus.
-
Hostem interview je britský historik a spisovatel Timothy Gartner Ash, který přijel do Prahy na pozvání Aspen institutu a vydavatelství prostor, které vydává jeho nejnovější knihu s názvem Evropa, náš domov. Pane profesore, proč si myslíte, že někteří lidé vzpomínají na dobu před rokem 1989 jako na staré dobré časy?
-
V l krve v letošní burčák nesmí hrát. Tak se Václav Havel tento kanadský mladík a sametová revoluce, kterou já jsem na vlastní oči díky Václavu Havlovi zažilo. Materiálů a magice.