Jak to bylo doopravdy
ČST vysílala socialistický fungující svět. Ve skutečnosti nefungovalo nic, popisuje televizní historik
Jak to bylo doopravdy
Plus
Když začala v roce 1953 vysílat Československá televize (ČST), byla to velká událost. Malé černobílé obrazovky se staly magnetem pro diváky. Komunistický stát si toho byl velmi dobře vědom a tak se televize stala, stejně jako tehdejší další sdělovací prostředky, nástrojem mocenské ideologie. Její historie v době komunistického státu ovšem nebyla tak jednoduchá, právě druhá polovina 60. let je spojena s do té doby nebývalými vizemi. Zlom přišel až s nástupem normalizace.
Ivana Chmel Denčevová
Účinkuje: televizní historik Daniel Růžička
Hrají: Petra Špalková, Aleš Procházka, Lukáš Král
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš
Přepis epizody
-
Nepamatuji se, že bych byť jednou viděla v některé americké televizi dělníka, který by hovořil o svých názorech, o své.
-
Práci. Naše televize je vysoce humánní a jejím cílem je rozvíjet všechny dobré stránky člověka, vychovávat člověka společnosti socialistické.
-
Řekla v roce 1978 pro časopis Vlasta tehdejší náměstkyně ústředního ředitele Československé televize Milena Balášová. Otázkou tématem dnešního, jak to bylo doopravdy je, patřila televizní obrazovka v éře socialistického Československa pracujícím ze studia zdraví Ivana Chmel Denčevová. Jak hodnotit toto vyjádření tehdejší soudružky Balašové ohledně pořadu v amerických televizích? To je otázka pro hosta pořadu, historika Daniela Růžičku.