Jak to bylo doopravdy

Gottwaldův lékař Haškovec mu na recepcích bral číše. Po jeho smrti skončil ve vězení za spolčení k útoku na ústavního činitele

Jak to bylo doopravdy

Gottwaldův lékař Haškovec mu na recepcích bral číše. Po jeho smrti skončil ve vězení za spolčení k útoku na ústavního činitele
Vladimír Haškovec

Plus

Být po boku mocných mužů v totalitních státech se nevyplácí. Z výšin se může velmi lehce dostat dolů a třeba skončit i ve vězení. Nejsou to ojedinělé případy, přesto svou absurditou ohromují i v současnosti. Takový byl i životní a profesní příběh lékaře Vladimíra Haškovce.
Ivana Chmel Denčevová

Účinkuje: historik Jan Kalous
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Dramaturgie: Hynek Pekárek
Režie: Michal Bureš
Premiéra: 11. 2. 2019

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Otec byl zatčen pravděpodobně na příkaz Rusů, protože si vzpomínám, že jednou se otec zmínil, že Gottwald jeho zatykač nosil asi 14 dnů v kapce. A když se nedalo už to zatčení odvolat, tak prostě jenom výkřik tak si ho vezměte. No. Soud proběhl snad až v roce 54, to znamená, že důvodem 52 do roku 54 byl tzv. vyšetřovací vazbě. Dokonce Evžen Löbl ve své knize vzpomíná, že otec údajně byl obviněn, že nechal Gottwaldovy vymalovat ložnici olovnatými barvami a podobný nesmysly.

  • Na záznamu z rozhlasového archivu Ilja Haškovec, syn lékaře Vladimíra Haškovce, vzpomínalo na otcovo zatčení. V dnešním. Jak to bylo doopravdy, si budeme odpovídat na otázku stačilo, aby člověk byl osobním lékařem Klementa Gottwalda a skončil tak ve vězení. Ze studia zdraví Ivana Chmel Denčevová. Byla to obvyklá praktika daného období? Otázka pro historika doktora Jana Kalouse.

  • Bohužel ano. Komunistický režim byl po únoru 1948 budován na represi a strachu. Je evidentní, že doktor Haškovec nebyl jediným z okruhu Klementa Gottwalda, který skončil ve vězení. Obdobně tomu bylo například u šéfa prezidentovy ochranky Leopolda Hofmana nebo nejznáměji u rodinného přítele a současně druhého muže strany a režimu Rudolfa Slánského. Nesmíme také opomenout na Sovětský svaz, kde Stalinovi lékaři v podobném období skončili rovněž ve vězení.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu