Jak to bylo doopravdy

Masakr v Postoloprtech byl aktem genocidy. Potrestán za něj ale nikdo nebyl, uvádí badatel Padevět

Jak to bylo doopravdy

Masakr v Postoloprtech byl aktem genocidy. Potrestán za něj ale nikdo nebyl, uvádí badatel Padevět
Vyhnání Němců

Plus

Jsou témata v naší historii, která se začala otevírat až po listopadu 1989. Mezi ně patří také události po skončení 2. světové války, kdy probíhal odsun Němců a vyrovnávání účtů. Události, které dobovou optikou můžeme zařadit mezi genocidu, pak souvisejí s tím, že Češi nebyli (a nejsou) jen oněmi holubičími povahami, jak se často říká. Mezi zavražděnými byli totiž častokrát zcela nevinní lidé, děti, mládež, staří či nemocní lidé, žádní typičtí nacističtí pohlaváři.
Ivana Chmel Denčevová

Moderuje a připravila: Ivana Chmel Denčevová
Host: badatel Jiří Padevět
Účinkují: Otakar Brousek ml., Igor Bareš, Kamil Halbich, Martin Myšička, Daniel Bambas
Režie: Michal Bureš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak to bylo doopravdy?

  • Odsunuli jsme z této země definitivně Němce. Nevíme. Tento výsledek naší národní revoluce a vůbec e-maily boj my tady pan ten a připomene plichtou. Pevný musím na chvíli vědomí toho, že nikdy jsme úplně dokončen nebudou.

  • Krátce po osvobození, zhruba v polovině května 945 se v pražském hotelu Belveder na Hradčanech sešla zvláštní společnost. Ke stolu usedli důstojníci obranného zpravodajství i jmenovitě kapitán Černý, nadporučík Zícha a poručík čubka. Hlavní postavou schůzky byl ovšem přednosta Vojenské kanceláře prezidenta republiky Oldřich Španiel, bratr známého sochaře Otakara Španěla. Jeho pokyn přítomným důstojníkům byl jednoznačný jděte vyčistit.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu