Jak to bylo doopravdy

Naši komunisti o perestrojce hlavně mluvili. Ve skutečnosti se báli, že přijdou o svá korýtka, uvažuje historik

Jak to bylo doopravdy

Naši komunisti o perestrojce hlavně mluvili. Ve skutečnosti se báli, že přijdou o svá korýtka, uvažuje historik
Milouš Jakeš

Plus

„Vy nevidíte, že kolem nás to všetko ide do haj*lu? Robte niečo!“ Tato slova měl říct prezident a generální tajemník ÚV KSČ Gustáv Husák. Přitom právě on byl symbolem strnulosti komunistického režimu, taky se mu říká „prezident zapomnění“. Druhá polovina 80. let byla totiž poznamenána zásadní změnou Sovětského svazu, a to když do funkce „prvního muže“ nastoupil Michail Gorbačov. Chtěl změny, které se pak měly stát i v dalších zemích komunistického bloku.
Ivana Chmel Denčevová

Účinkuje: historik Jan Kalous
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak to bylo doopravdy?

  • Vy nevidíte, že kolem nás to všecko i děda jako do hajzlu. Rob tě něco?

  • Tak prý promluvil Gustáv Husák na zasedání předsednictva ústředního výboru Komunistické strany Československa. Dle svědectví dalšího představitele komunistického režimu Lubomíra Štrougala bylo to v období tzv. přestavby či perestrojky. Spíše to ale mohla být hra o perestrojku. Otázkou tématem dnešního, jak to bylo doopravdy, je. Českoslovenští komunisté podporovali přestavbu. Ze studia zdraví Ivana Chmel Denčevová. Proč asi Gustav Husák ten výrok řekl? Otázka pro hosta pořadu. Historik a doktora Jana Kalouse. V polovině 80. let nastala v Sovětském svazu výrazná politická změna. Nastoupil Michail Gorbačov a zahájil systémové změny známé dnes jako přestavba a glasnosť. Na rozdíl od minulosti se o změnách nejenom mluvilo, ale byla zde evidentní snaha je i prosazovat. Husák, který byl spojen s potlačením a destrukcí Pražského jara 968. Nyní musel čelit dění v okolních státech sovětského bloku, kde vládní moc zahájila dialog s opozicí.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu