Jak to bylo doopravdy

Stačilo v Československu ke kriminálu zatančit si rock ’n’ roll? „Komunisté byli proti každé svobodě,“ říká badatel

Jak to bylo doopravdy

Stačilo v Československu ke kriminálu zatančit si rock ’n’ roll? „Komunisté byli proti každé svobodě,“ říká badatel
The Plastic People of The Universe 1979 koncert Nová víska, Pocta Ladislavu Klímovi – Jak bude po smrti

Plus

Československo za éry komunistů mělo, stejně jako další totalitní státy, řadu nepřátel. Patřili mezi ně i mladí lidé, kteří vybočovali z řady. Terčem perzekuce se stala i hudba, kterou poslouchali, a jejich životní styl včetně oblékání a úpravy vlasů. Celé čtyři dekády jsou tak lemovány absurdními soudními procesy, které to potvrzují: proti rock ’n’ rollu, proti undergroundu, proti punku. Jmenovatel byl jediný: prý byli zaprodanci Západu a agenty imperialismu. 
Ivana Chmel Denčevová

Účinkuje: badatel František Stárek
Hrají: Dana Černá, Igor Bareš, Michal Zelenka a Ivan Řezáč
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak to bylo doopravdy?

  • Kvůli 50. let vznikl v USA rokenrol nový hudební směr vycházející z blues a z černošského hudebního temperamentu. Rokenrol se stal záhy hudbou mladé generace, která si osvojila jeho provokativní a strhující rytmus a pro kterou se stal nedílnou součástí jejího spontánního sebevyjádření. Prvek společenského protestu v něm nebyl sice ještě nijak programový, ale byl v něm rokenrol byl neodmyslitelnou součástí pocitové distance mladých Američanů od oficiálního světa jejich rodičů s jejich konvencemi a životním stylem. Koncem 50. let dorazil Rock n roll i do Československa a setkal se s analogickou reakcí představitelů moci. Jako před časem jazz označen za úpadkové umění importované z kapitalistického západu. Neměl přístup nejen do gramofonového průmyslu a masových sdělovacích prostředků držících se tradiční komerční hudby, ale byl vykázán kamsi na periferii hudebního života vůbec, do malých šálků a divadélek, kde byl ještě jakž takž tolerována.

  • Můžeme si přečíst v dokumentech charty 977. A právě s rokenrolem souvisí také dnešní téma. Otázka pořadu jak to bylo doopravdy? Stačilo v Československu kriminálu zatančit si rokenrol? Ze studia zdraví Ivana Chmel Denčevová. My se ocitáme v roce 1957. Kde bude těžiště dnešního příběhu? V jakém prostředí tehdy lidé v Československu žili? Otázka pro hosta pořadu, badatele Františka Stárka.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu