Jak to vidí...
Adam Černý: Čínské policejní stanice v Evropě i USA? Neomalenost a bezprecedentní porušení mezinárodního práva
Jak to vidí...
Dvojka
Čínský represivní režim dohlíží bedlivě i na své občany v zahraničí. Prostřednictvím více jak 50 nelegálních policejních stanic na území evropských států i USA získává Čína nejenom informace, ale řadu svých krajanů nutí i k návratu domů. Dvě policejní úřadovny by měly být podle projektu Sinopsis i v Praze. Proč se Čína se svými zločineckými záměry nijak neskrývá? Novinář Adam Černý v audiozáznamu ještě vysvětlí, co komplikuje současné německo-francouzské vztahy.
Adam Černý, Vladimír Kroc
Přepis epizody
-
Ředitel amerického federálního úřadu pro vyšetřování Christopher Wray v Senátu řekl, že považuje informaci o pracovištích čínské policie na území USA za znepokojivé. Podle něj bylo za posledních osm let přinuceno k návratu do vlasti na 9000 emigrantů z Číny. To je asi stěží uvěřitelné. Takové informace.
-
No, špatně se o to medituje. Ale na druhou stranu, když se podíváme na to, co publikují čínská oficiální místa, tak existuje v angličtiny vydávání, tak i bulvární deník Bild tajemství Pekingu a ten uváděl, že jenom o to za období asi roku rok 2021, 2022. Takže těch lidí se do Číny vrátilo 230000. Samozřejmě pro ČR rozměry je to neuvěřitelná suma, to jak tady byl, nějaká humanitární vlna. Ale na druhou stranu, když si to dáte do poměru k jedné miliardě 400 milionů obyvatel Číny, tak to zase není tak jakoby v uvozovkách velké číslo. Přesto bráno absolutně těch 230000, kterými si Peking chlubí, je něco neuvěřitelného. Je trochu to třeba zasadit do kontextu. Ty stan těch stanic má být něco víc než 50. Podle humanitární organizace kanadské si gard FN dres.
-
A promiňte, 50 stanic nebo 50 států, kde mají být asi.