Jak to vidí...

Analytik: Izrael se k ukončení války v Gaze odmítá zavázat. I kdyby Hamás propustil všechna rukojmí

Jak to vidí...

Analytik: Izrael se k ukončení války v Gaze odmítá zavázat. I kdyby Hamás propustil všechna rukojmí
Zničené budovy v Pásmu Gaza

Dvojka

Znovuzvolená předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyzvala k ukončení zabíjení v Pásmu Gazy a k řešení izraelsko-palestinského konfliktu formou dvoustátí. Izraelský Kneset však jednoznačnou většinou vznik samostatného palestinského státu odmítá. Jak pokračují vyjednávání mezi Izraelem a Hamásem? Jak pevná je pozice Benjamina Netanjahua v čele vlády? A kolik zbývá unesených rukojmí? Vladimír Kroc se ptal analytika Břetislava Turečka.
Břetislav Tureček, Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Musíme ale začít aktualitou. Jeden člověk přišel o život a čtyři další byli zraněni v noci na dnešek při silné explozi v obytné čtvrti v centru Tel Avivu. Policie a armáda příčinu výbuchu vyšetřují, podle armády ale šlo zřejmě o útok dronů, který dnes spustil letecký poplach. K útoku se ráno přihlásili jemenští povstalci Húsíové. Když o tom něco víc, než píší zpravodajské agentury.

  • No tak zpravodajské agentury asi hodně přebírají od izraelských médií a tam už je více detailů. Zemřel tedy jeden člověk při tom útoku, asi až 10 bylo zraněno a skutečně to s největší pravděpodobností tedy vypadá, že šlo o dobro. Nový útok a v izraelských médiích už se rozebírá, že to vypadá na velký problém izraelské vzdušné obrany, že zkrátka nejen že selhaly ty varovné signály, píše se o lidské chybě. Nezazněly ani sirény, které obvykle s ní a zkrátka se ukázalo, že ve chvíli, kdy se Izrael soustředí na válku v Gaze, kdy se soustředí na přestřelky a konflikt s libanonským Hizballáhem na severu svého území, tak najednou asi je někdo schopen na vzdálenost stovek a možná i 2000 km vyslat velký útočný dron na Izrael a zasáhl vlastně tu komerční metropoli země. Takže se rozebírá, jak je toto možné a kde došlo k tomu selhání.

  • Jaký zájem mají u silové útočit v Izraeli? Nouzové už vlastně od konce loňského roku říkají, že se solidarizují s Palestinci v Gaze. Jak víme, začalo to teroristickým útokem, toto kolo konfliktu, teroristickým útokem Hamasu na Izrael. Ale poté přišla velmi masivní a brutální a dosud neukončená. Tady odpověď Izraele. V Gaze už se mrtví počítají na desítky 1000. A právě tím Húsíové argumentují, že zkrátka budou útočit nejen na izraelské cíle, řekněme, ale i třeba na komerční lodě, jak víme v Rudém moři, které mají nějakou spojitost s Izraelem a říkají, že dokud válka v Gaze neskončí, tak neskončí ani tyto útoky. Mimochodem, ale nedá se ani vyloučit třeba jiná varianta? Ono se neví, odkud přesně ten dron letěl. Předpokládá se, že to bylo od moře, tedy vlastně od západu. Nějakou smyčkou se musel tam dostat vzdušnou, ale na Izrael také byly odpalovány, jak víme, drony a rakety z Íránu, ale také třeba z Iráku, to znamená od různých sil, které jsou součástí té tzv. osy odporu, což je jakási osa aliance Íránu a jeho spojenců proti hegemonii Američanů a jeho spojenců na Blízkém východě.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu