Jak to vidí...

Brežněv věřil, že Dubček zastaví demokratické reformy. To byla poslední kapka, vysvětluje historik Stehlík důvody k sovětské invazi

Jak to vidí...

Brežněv věřil, že Dubček zastaví demokratické reformy. To byla poslední kapka, vysvětluje historik Stehlík důvody k sovětské invazi
Michal Stehlík, historik

Dvojka

Před 55 lety vpadla do Československa vojska pěti států Varšavské smlouvy. Jen do prosince 1968 se oběťmi okupantů stalo 137 československých občanů. „Většina československých politiků si nedovedla představit, že by došlo k něčemu tak radikálnímu, jako je přímá invaze vojsk,“ vysvětluje v Jak to vidí historik Michal Stehlík. Jak invazi vnímal tehdejší Západ? Jak vypadá současné předvolební Slovensko? A vyrovnalo se Česko s komunistickou minulostí?
Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • ČRo dvojka uvádí pořad, jak to vidí.

  • Na té. Dobrý den. Jsem ráda, že jste si naladili pořad, jak to vidí. A jsem ráda, že pozvání přijal Michal Stehlík, historik a slovakista, náměstek generálního ředitele pro centrální sbírku, odpornou a výstavní činnost Národního muzea a také spoluautor podcastu přepište dějiny. Dobrý den.

  • Dobrý den přeji. A zamyslíme se zejména nad souvislostmi a dopady invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa, od které uplynulo 55 let. I třeba nad tím, jak se na okupaci Československa dívali a dívají dnes v Kremlu. Přeji nerušený poslech.

Více z pořadu