Jak to vidí...
Ekonom Kovanda: Kdyby měla vláda špetku odvahy, měla by nepopulární reformy provést právě teď
Jak to vidí...
Dvojka
Schodek státního rozpočtu s velkou pravděpodobností letos překročí plánovaných 295 miliard korun. Kdy vláda přistoupí k ozdravení veřejných financí? Jakým způsobem chce snížit manko státu? Ekonom Lukáš Kovanda v audiozáznamu ještě vysvětlí, jakou kontrolu má stát nad energetickou infrastrukturou, i to, jaké faktory stojí za silnou korunou.
Lukáš Kovanda, Zita Senková
Přepis epizody
-
Česká ekonomika je v technické recesi. Mezičtvrtletně zeslábla podruhé za sebou. Statistici zveřejnili také odhad celoročního výsledku. Hrubý domácí produkt byl podle nich o dvě a půl % vyšší než v covidovém roce, v uvozovkách v roce 2021. Ono ty predikce technickou recesi očekávali, nicméně o něco mírnější, než uváděly odhady na podzim. Jaké jsou, pane Kovando, příčiny relativního propadu ekonomiky?
-
Tak určitě máte pravdu, že ten propad není až tak hluboký, jak se většina expertů obávala. Takže toto je příznivé. Ono je to dáno tím, že řada těch objednávek zůstala nevyřízena dlouho, protože byly přetížené kapacity ještě v důsledku vlastně pandemie, to si všichni pamatujeme, jak nebyli třeba čip, takže kvůli tomu zpomalovala výroba automobilů. Stále vlastně tento problém přetrvává a tím se nakupily nevyřízené objednávky. Řekl, že vlastně nyní i přes ten ekonomický útlum dobíhají ty objednávky z těch starších dob a to pak způsobuje to, že i když tedy skutečně není ta situace příliš radostná, takto to pomáhá vlastně tlumit ten propad, protože jaksi stále ještě se uskutečňuje ta výroba, která zkrátka byla nasmlouvaná v těch o něco lepších časech.
-
Státní rozpočet. Ten skončil v lednu ve schodku bezmála sedmi miliard korun, přesně to 6,8 miliardy, jak o tom informovalo včera ministerstvo financí. Loni v lednu bylo lednové hospodaření státu přebytkové. Pane Kovando, tento výsledek je potřetí za 15 let, kdy je ten lednový výsledek státního rozpočtu záporný. Čemu to přičítat? To se do toho promítne.