Jak to vidí...

Ekonom: Pro nastartování důchodového systému je nutné získat důvěru populace. To se zatím nedaří

Jak to vidí...

Ekonom: Pro nastartování důchodového systému je nutné získat důvěru populace. To se zatím nedaří
Richard Hindls

Dvojka

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) není Česko dostatečně připravené na krize a mimořádné události. Jak hodnotí výsledky zprávy NKÚ ekonom Richard Hindls, emeritní rektor VŠE v Praze? Okomentuje i důchodovou reformu a připomene průkopníky behaviorální ekonomie.
Richard Hindls, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Podle NKÚ Česko není dostatečně připravené na krize a mimořádné události. Ve výroční zprávě za loňský rok NKÚ například dále konstatuje, že stále není dotvořen systém ochrany měkkých cílů. Slabým místem je i dlouhodobě opomíjený stav ochrany obyvatelstva. Pane profesore, než se dostaneme k té ekonomické části, jak kontroloři hodnotí finance, jak stát hospodaří, tak co obecně říkáte tomu hodnocení? Ono těch téměř myslím, 155 stránek plus - není nějaké hezké pozitivní čtení.

  • Tak pan prezident NKÚ řekl nejsem tady proto, abych lidem lhal. Tak pomohl si výrokem potvrdil našeho prezidenta po roce 90 z 90. let. Samozřejmě úkolem asi takové zprávy je hledat prostě nedostatky. To je logicky už z toho smyslu NKÚ, pokud jde o tu situaci, která tady vznikla 21. prosince a pro tu ochranu měkkých cílů apod., to je asi strašně těžká věc. Já tím, že jsem nadačním fondu Karlovy univerzity a mám podpisové právo, tak jsem vlastně od toho samotného počátku byl u toho, když se vlastně těm obětem potom začaly vyplácet peníze a nějaká podpora prostě atd.. Měl jsem možnost vidět ty osobní údaje těch lidí prostě na těch smlouvách apod.. To děsivý pocit, musím teda říct. A ta ochrana toho, jak je složitá, jak je obtížná, jak tyto věci přichází velmi rychle. Tak když se podíváme po světě, ten svět je plný bláznů, abych tak řekl, a toto se děje všude. Já já nevím úplně, jak by se dala ta ochranná zajistit. Samozřejmě asi se vždycky dá udělat víc udělali. Ta ochrana je v tuto chvíli velmi obtížná. To, že na tu NKÚ pozorně jedni, je samozřejmě dobře, ale moc si neumím představit, jak se to dá úplně bezpečně udělat a bezpečnost nebude nikdy.

  • I když už jste to nečetl, jsi na to narazil. Vy sám přednášíte na VŠ ekonomické v Praze, tak změnilo se něco od 21. prosince ve smyslu bezpečnostních opatření?

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu