Jak to vidí...
Ekonomka Klímová: Musí prezident rozumět ekonomice? Je to plus. Pravomoc má ale jen k jedné jediné věci
Jak to vidí...
Dvojka
Ekonomické aspekty zdůrazňovali letos téměř všichni kandidáti na Hrad. Musí hlava státu rozumět ekonomice? Jaký vliv má prezident na ekonomické směřování země? Kam až sahají jeho pravomoce? Ekonomická analytička ČRo Jana Klímová v audiozáznamu ještě vysvětlí, zda je současné nastavení úrokových sazeb adekvátní, i to, jaké faktory budou ovlivňovat další vývoj inflace.
Jana Klímová, Zita Senková
Přepis epizody
-
Již potřetí v historii samostatné ČR volíme prezidenta v přímé volbě. Jenom musí hlava státu rozumět ekonomice?
-
Já bych řekla, že to je plus, když jí rozumí, protože je to prostě důležitá, velká součást této země, která ovlivňuje životy všech lidí. Takže je samozřejmě dobré, když je prezident v tomto kompetentní, ale nikdo nemusí rozumět všemu, pokud je ten člověk inteligentní a nějak politicky zdatný, tak je dobré nebo tak si může prostě udělat tým, kterému v těch důležitých věcech poradí. Když se podíváme do historie, tak Václav Havel rozhodně nebyl vzdělaný v ekonomice, nebyla to jeho parketa a určitě o něm nemůžeme říct, že by to byl špatný prezident nebo že by ho třeba ekonomika nezajímala a nikdy se k nim vyjadřoval.
-
Jak se, když už vlastně jsme se dostali hned k Václavu Havlovi, v této oblasti, v oblasti hospodářství, ekonomiky vedly ti tři polistopadoví prezidenti, ať už tedy Václav Havel, ale Václav Klaus, ten byl ekonom, je ekonom. No a pochopitelně současná hlava státu. Jak se projevovalo v ekonomice k jejímu prospěchu? Zejména že hlavou státu byli ekonomové. Teď mluvím pochopitelně o pánech Václav Klaus a Miloš Zeman.