Jak to vidí...

Genetik Pačes: Umíme léčit hodně nemocí. Vedlejším efektem je ale nadužívání léků. Pomohla by koordinace mezi lékaři

Jak to vidí...

Genetik Pačes: Umíme léčit hodně nemocí. Vedlejším efektem je ale nadužívání léků. Pomohla by koordinace mezi lékaři
Antibiotika a léky

Dvojka

Velkým problémem současné medicíny je nadužívání léků a špatná koordinace mezi jednotlivými lékaři. Jen v Česku kvůli tomu končí až desetina seniorů v nemocnicích. Jak zabránit tomu, aby pacienti dostávali příliš mnoho léků současně? A proč to v jiných zemích funguje lépe? Genetik Jan Pačes v audiozáznamu ještě představí nový typ genové terapie a zamyslí se nad tím, v čem má rezervy český vzdělanostní systém.
Jan Burda, Jan Pačes

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • ČRo dvojka uvádí pořad, jak to vidí.

  • Půl deváté. O významu vzdělávání a investice do něj se v Česku mluví opakovaně a dlouho. Jaká je ale realita? Omezí vládní konsolidační balíček podporu a financování vědy, ať už základního nebo aplikovaného výzkumu? Proč pacienti dostávají až příliš mnoho léků současně. A představíme též nové typy genové terapie. To vše jsou témata pro dnešního hosta. Pozvání přijal Jan Pačes, vědec se molekulární genetik a také vysokoškolský pedagog. Vítejte.

  • Dobrý den. K poslechu zve též Jan Burda.

Více z pořadu