Jak to vidí...
Gerontoložka Holmerová: Systém zdravotně-sociálních služeb je třeba budovat odspodu, podle potřeb pacientů
Jak to vidí...
Dvojka
V Česku se znovu diskutuje o zavedení zdravotně-sociálních služeb. Poskytovat by je mohly nemocnice, léčebny dlouhodobě nemocných, či domovy pro seniory. Jak by podle návrhu novely, s kterým přišlo ministerstvo práce a sociálních věcí, měla dlouhodobá péče o pacienty vypadat? Gerontoložka Iva Holmerová se vyjádří také k návrhu finanční odměny jako motivace k využívání preventivní péče a vysvětlí i pojem kyberchondrie.
Iva Holmerová, Zita Senková
Přepis epizody
-
V Česku by mohly od příštího roku fungovat zdravotní sociální služby. Poskytovat by je mohly nemocnice, léčebny dlouhodobě nemocných, LDN, domovy pro seniory či centra duševního zdraví. Pobyt v LDN by si po třech měsících mohly od roku 2027 pacienti platit, pokud by v léčebně zůstávaly ze sociálních důvodů. Vyplývá to z návrhu novely o sociálních službách, o zdravotních službách a o veřejném zdravotním pojištění, který předložilo ministerstvo práce. Resort zdravotnictví je proti tomu, že by se za další pobyt v LDN mělo platit. Tak paní Holmerová, jak hodnotíte návrh této novely? Ono už před rokem jsme se s něčím podobným setkali.
-
Ano, ano, já bych řekla, že nejenom před rokem, ale že to vlastně je diskurz diskuse, která se vede. Co já pamatuji a že pamatuji opravdu už toho zdravotnictví docela dost, tak o zdravotně sociální péči se diskutovalo na ministerstvu zdravotnictví v roce, myslím, 1993 ještě ve spolupráci se Světovou zdravotní organizací tam proběhl seminář o tom, že by bylo nutné jaksi integrovat, více, propojovat zdravotní a sociální péči, protože už tehdy to bylo oddělené a už to byl problém. A nyní se tedy a stále se prostě ta diskuse jaksi táhne bez nějakého hmatatelného řešení.
-
Musím se zeptat paní Holmerová, čem se tedy už jubilejních přes 30 let?