Jak to vidí...
Ilona Švihlíková: Na energetickém trhu nikdo kolem EU tančit nebude. Problém je na straně nabídky
Jak to vidí...
Dvojka
Hlavním úkolem českého předsednictví v Radě Evropské unie má být podle premiéra Fialy nacházení shody v řešení dopadů současných krizí. Co si pod společným postupem ale představit, když jednotlivé členské země kladou důraz na různá témata? A jak řešit energetickou krizi, když je problém hlavně na straně nabídky? Ekonomka Ilona Švihlíková v audiozáznamu promluví o nastavení cílů českého předsednictví, složité ekonomické situaci i o možném konci globalizace.
Ilona Švihlíková, Jan Burda
Přepis epizody
-
ČRo dvojka.
-
České předsednictví v Radě EU má před sebou řadu úkolů a tím hlavním je nacházet shodu členských zemí při snaze zmírňovat dopady současných krizí. To řekl ve středu český premiér Petr Fiala z ODS, když v Evropském parlamentu představil svou vizi pro příštích šest měsíců. Jako hlavní výzvy zmínil inflaci, nedostupnost energií, potravinovou krizi, přičemž tyto jevy spojoval s ruskou válkou proti Ukrajině. O nastavení cílů českého předsednictví, složité ekonomické situaci nebo o rostoucí nespokojenosti budeme dnes mluvit s Ilonou Švihlíkovou, ekonomkou a prorektorka VŠ obchodní v Praze. Vítejte. Dobrý den. K poslechu zve také Jan Burda.
-
Já s dovolením začnu citací. Podle švýcarského listu Neue Zürcher Zeitung může Česko ve své nové roli, tedy v rámci toho předsednictví těžit ze své politické geografické pozice a sehrát úlohu nestranného mediátora při složitých evropských jednáních, a to zejména díky také dobrým vztahům v rámci střední Evropy, tedy Visegrádské skupiny. Podle vás je Česko teď i díky své historii, poloze, zkušenostem tím pravým, řekněme moderátorem evropské diskuse v těžkých časech?