Jak to vidí...

Komentátor Černý: Menší váha ve společnosti, ostrá konkurence, klimatická nařízení. Tlak na evropské zemědělce je enormní

Jak to vidí...

Komentátor Černý: Menší váha ve společnosti, ostrá konkurence, klimatická nařízení. Tlak na evropské zemědělce je enormní
Němečtí farmáři protestují proti vládním škrtům

Dvojka

K protestům zemědělců ve Francii se nyní připojili i včelaři. Traktory ale čas od času blokují silnice i v Belgii, Nizozemsku a Německu, kde není nouze ani o stávky na železnicích či v hromadné dopravě. Proč to u našich západních sousedů tolik vře? Zahraniční komentátor Adam Černý v audiozáznamu ještě zhodnotí pozici německého spolkového kancléře Olafa Scholze a podívá se na záměry maďarského premiéra Viktora Orbána.
Adam Černý, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Protesty zemědělců a poté včelařů ve Francii, protesty v Německu, v Belgii, ve Spolkové republice navíc demonstrace proti alternativě pro Německo, stávky dopravců po železnici, městské hromadné dopravy. Dnes se chystá stávkovat pozemní personál společnosti Lufthansa na letištích v Berlíně, Mnichově, Hamburku či Frankfurtu nad Mohanem. Nějak to Adame, u našich západních sousedů vře.

  • Vře. No, protože těch, který se to týká, i těm se nedaří dobře nebo přinejmenším mají ten mají ten pocit a mnohdy oprávněný. Zvlášť myslím, že to platí o zemědělcích, kteří sedm.

  • Minulou dobu dostávají do velmi obtížné situace, ale jsou tam s prvky, které je spojují, ale zároveň rozdělují. Dá se to právě demonstrovat na na zemědělcích, kteří na jedné straně se sjeli u příležitosti toho sami to, aby vyjádřili svůj hněv a protest. Ale na druhé straně se dá doložit třeba ve Francii případy, kdy země i francouzští zemědělci vykládali španělské italské kamiony, dokonce přinejmenším přinejmenším jeden česky s tím, že za neloajální konkurenci pokládají i dovozy z těchto zemí, nejen z těch mimo EU. A myslím si, že zatím se ukrývá jeden problém, že vezmu to trochu historicky, že ještě před válkou první, před druhou světovou válkou zemědělská populace tvoří většinu těchto toho obyvatelstva. V Česku to určitě tak platilo. Dneska to jsou to jednotky %, nižší jednotky %, to znamená, že jejich váha ve společnosti poklesla a to znamená, že mají i menší vliv na to, co se, co se děje, a jimi jsou vystaveni ostré konkurenci. Třeba první republika byla silně ochranářská, takže ten vnitřní trh na ni na to dneska už minimálně uvnitř EU neplatí. A do toho přicházejí tlaky i z vnějšku. To znamená, že to je společenská skupina, která je vystavena velkému konkurenčnímu tlaku a ještě se musí vyrovnávat se zvyšování, se zesilováním opatření, která směřují k ochraně životního prostředí. A tady se dostáváme k zajímavému paradoxu, kdy na jedné straně zemědělce, minimálně na jihu Evropy poškozují důsledky toho, co bychom nazvali změna klimatu. To je tu sucho, požáry, záplavové deště a na druhou stranu jejich odmítání toho proslulého Green Dealu, to znamená těch opatření, která směřují k ochraně životního prostředí. Čili na jedné straně oni mi poslali ji uchránit, to, co mají teď. Ale ty důsledky té klimatické změny je postihují už nyní a to je paradox, kterým se budou velmi obtížně vyrovnává.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu