Jak to vidí...
Komentátor Dvořák: Strach a imperiální syndrom. To je to, co Putinovi umožňuje páchat zlo
Jak to vidí...
Dvojka
Válka na Ukrajině vstoupila do třetího roku. Jaký charakter bude mít konflikt dál? Jak válka na Ukrajině změnila Ruskou federaci a její populaci? Kde se zastaví Vladimir Putin? A mohl by Alexej Navalnyj mít následovníky? Zita Senková se v pořadu Jak to vidí... ptala komentátora Českého rozhlasu Libora Dvořáka.
Libor Dvořák, Zita Senková
Přepis epizody
-
Válka na Ukrajině, kterou 24. února 2022 v plné síle napadlo Rusko, vstoupila do třetího roku. Kreml chtěl za tři dny dobýt Kyjev, do měsíce ukončit válku a nastolit na Ukrajině o loutkovou vládu. Setkal se však s ohromným odporem Ukrajinců. Libore, jak bys popsal to, co sledujeme nyní?
-
Po dvou letech ruské invaze nebo příliš veselé to není, musím říct rovnou, protože ta válka už od loňska, řekl bych, se pro Ukrajinu nevyvíjí příliš příznivě. Neustále opakujeme, že ta protiofenziva letní víceméně ztroskotala. Na druhé straně je pravda, že se Ukrajincům lodí podařilo něco, co bychom zřejmě nečekali, že záchvat on, ač nemají vlastní námořnictvo, tak dokázali za pěkně zdecimovat tu ruskou flotilu každopádně natolik, že Rusové jí musejí odklízet do přístavu vzdálenějších od míst těch frontových bojů. Ale hlavně se Ukrajincům podařilo, a to bylo velmi důležité, obnovit ten obilný koridor do Bosporu a Dardanely do už jinde. Když by ti denní, tak i krátký, jako byl ten původní dohodnutý s Ruskem, který vedl tedy širým mořem, padl, který vedl širým mořem a teď tedy ten koridor vede u krajnic ukrajinskými, samozřejmě, ale rumunskými, bulharskými a tureckými podzemními vodami a podstatě má stejnou kapacitu, jako měl ten původní, to jest letos, tuším, Ukrajinci jim připravili asi 20 milionů tun hlavně zemědělských plodin, to jest hlavně pšenice a kukuřice. Co je jejich významný artikl?
-
Připomínáme si nyní dva roky od plnohodnotné ruské invaze. Nicméně Ukrajina čelí ruské agresi už 10 let. Vzpomínáš si na ty mužíky zelené a Krymu?