Jak to vidí...
Libor Dvořák: Putin hraje od začátku vabank. Odpor Rusů ale bude sílit. Umírat teď budou otcové od rodin
Jak to vidí...
Dvojka
Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci. Týkat by se měla 300 000 rezervistů a lidí s válečnou zkušeností. Co takový krok reálně znamená? Jak reaguje ruská společnost? Komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák v audiozáznamu ještě vysvětlí, jakou roli v souvislosti s mobilizací hrají referenda o připojení k Ruské federaci na okupovaných územích.
Jan Burda, Libor Dvořák
Přepis epizody
-
Okolnosti toho projevu. Hlavní poselství projevu ruského prezidenta Vladimira Putina. Na čem si dal záležet a proč? A možná úvodem překvapilo vás to, Libore?
-
Mě už u Vladimira Putina nepřekvapí v podstatě vůbec nic, takže mě koneckonců nepřekvapil ani tento projev. Ale uvědomil jsem si vědci, již si všiml celý politický a možná i ne politický svět, totiž, že Vladimir Putin i v pátek a potom včera vlastně dvakrát pohrozil všemi prostředky, které má Ruská federace k dispozici. Takže je jednoznačné, že samozřejmě má na mysli jaderné zbraně a tuším, že jednou to tam řekl i expresí svrbí s, ale to koneckonců ani nemusel, protože je to jasné. Možná bychom mohli v tomto smyslu připomenout tu obnovenou ruskou vojenskou doktrínu, ve které se praví, že je-li ohrožena přímo Ruská federace, a to jakýmikoli zbraněmi, tak si Rusko osobuje právo použít ty jaderné zbraně jako první. To je velice důležitá věc.
-
A teď je spíše otázka, jestli k tomu Putin skutečně odhodlán nebo ne. Když ale budeme soudit podle toho, jak ta válka 24. února tohoto roku začínala, tak od Putina se zkrátka a dobře můžeme nadít čehokoli, takže s případnými údery taktickými jadernými zbraněmi bychom asi v každém případě počítat měli, i když já pevně doufám, že na to nedojde. Ale když jsme se bavili o tom začátkem letošního roku, zda Putin na Ukrajinu vtáhne, nebo ne, také jsem doufal, že na to nedojde. A vidíte ta mobilizace, ten projev. Ono se o mobilizaci, byť částečné, spekulovalo už začátkem května při oslavách vítězství druhé světové války. Nedošlo k ní. Je to reakce přímo na vojenské úspěchy, na ty poslední vojenské?