Jak to vidí...
Michal Žák: Extrémní vedra, nevyzpytatelné hurikány? Souvislost s klimatickou změnou je zřejmá
Jak to vidí...
Dvojka
Vedra v Evropě šplhající k padesátce nebo extrémně silné hurikány na Floridě. Jak moc výjimečné z meteorologického pohledu tyto výkyvy počasí jsou? A jak moc souvisí s globální klimatickou změnou? Meteorolog Michal Žák v audiozáznamu ještě prozradí, jaká bude letošní zima, a vysvětlí, jaký vliv má válka na životní prostředí a klima.
Jan Burda, Michal Žák
Přepis epizody
-
Trocha historie, ale nedávné. Úvodem loňské léto, tedy mluvím o roce 2021, bylo v Evropě nejteplejší od začátku měření. Teploty byly o jeden °C vyšší, než je průměr. To uvedla už i jarní dubnová zpráva služby Copernicus, která monitoruje stav klimatu. Máme, prosím data, už je z letošního léta, tedy z roku 2022.
-
Ano, máme. A ten rekord tomu loňskému létu dlouho nevydržel. Letos byl překonán. To znamená, že letošní léto v Evropě bylo zase nejteplejší a oproti tomu loňskému roku ta odchylka byla vyšší o další čtyři desetiny °C. Ono možná čtyři desetiny stupně pro posluchače zní jako taková malá změna, ale když si uvědomíme, že se to týká celého kontinentu, celé Evropy a že se to týká celého léta, to znamená opravdu těch tří měsíců červen, červenec a srpen, tak ten rozdíl čtyři desetiny °C je už poměrně velkým rozdílem. My jsme v klimatologii zvyklí spíše opravdu 1 2 desetiny nebo i méně, pokud jde o takto rozsáhlá území a takto dlouhá období. Takže to letošní léto bylo v Evropě opravdu rekordně teplé. A mimochodem nebyla v tom Evropa sama. I Čína má za sebou rekordně teplé léto a dokonce i rekordně dlouhé a extrémně horké vlny, které tamní vlastně obyvatele provázely od června a vlastně skončily. A šéf minulých týdnech ty letní vlny veder.
-
To z Česka tolik nedotkly jako v minulých letech. Udeřili jinde.