Jak to vidí...

Publicistka Lizcová: Plány na deportace přistěhovalců zvedly Německo ze židle. V ulicích lidé brání demokracii

Jak to vidí...

Publicistka Lizcová: Plány na deportace přistěhovalců zvedly Německo ze židle. V ulicích lidé brání demokracii
Další protesty se v sobotu konají například v Hannoveru, Koblenzi či Berlíně

Dvojka

K protestům zaměstnanců za lepší pracovní podmínky se v Německu přidaly i masové protesty proti pravicovému extremismu. Statisíce Němců a Němek vyhnaly do ulic plány ultrapravicové AfD na masivní deportace nejenom migrantů, ale i Němců se zahraničním původem. Kdo a proč volí Alternativu pro Německo? Jak chce spolková vláda s krajní pravicí bojovat? Zuzana Lizcová z Univerzity Karlovy přiblíží rovněž výsledky integrace válečných uprchlíků a připomene osobnost Václava Černého.
Zita Senková, Zuzana Lizcová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Kvůli stávce personálu společnosti Lufthansa byly tento týden v Německu zrušeny stovky letů. Nedávno stávkovali také strojvůdci, zaměstnanci městské hromadné dopravy. Ekonomika přišla o stovky milionů eur, o pošramocené pověsti ani nemluvě. K tomu se přidávají masové protesty občanů proti pravicovému extremismu. Paní Lizcová, co se to děje v Německu?

  • Dá se říci, že tyto protesty jsou projevem určité nespokojenosti, řekla bych, širokých vrstev německého obyvatelstva. Možná bych trochu odlišila ty protesty, které se týkají právě třeba těch pracovních podmínek, jak jste zmínila třeba v té letecké dopravě nebo na železnici, protože to jsou protesty, které známe i z jiných zemí západní Evropy, kde se vyskytují mnohem častěji, kde zkrátka zaměstnanci si chtějí vymoci lepší podmínky pro svoji práci. Naopak ty protesty, které se obracely proti krajní pravici, jsou protesty, dá se říci, z hlediska demokracie pozitivní, protože se stalo poprvé, že němečtí občané v takovém počtu a i v mnoha různých regionech, třeba i v malých městech, se postavili na obranu demokratických hodnot.

  • Mimochodem právě dnes protestují, budou protestovat zemědělci z Evropy. Vracím se teda k těm občanským protestům. Statisíce Němců tedy vyhnaly do ulic plány ultrapravice na masivní deportace nejenom migrantů, ale i Němců se zahraničním původem. Měl je koncem loňského roku v Postupimi projednávat čelní představitelé Alternativy pro Německo AfD s neonacisty i s předním rakouským nacionalistou a konspirátor m paní Lizcová. Potvrdily se tedy informace o této schůzce? Opravdu se konala? Existují tyto plány?

Více z pořadu